Chce kardinál Dominik Duka zapalovat hranici?

Venda Šebrlová 4 2013 Aktuality česky

Na počátku byl čin: z místa šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů byl odvolán Daniel Herman. Do tohoto pondělka odešlo na protest dvanáct z patnácti členů vědecké rady. Ta přitom zaštiťuje badatelskou činnost ÚSTR a dohlíží na ediční plán i badatelskou činnost. Vyjadřuje se také k výroční zprávě. A hlavně: její členové nejsou placeni a funkci v ní brali jako čest. Teď už ne. Zatím poslední z odcházejících, historik Igor Lukeš, řekl: „Herman byl vyhnán pomocí lží a konspirace“.

Vypadá to na politickou válku. ČSSD už se chystá, že po volebním vítězství bude vládnout – a k tomu nutně potřebuje zákulisní i oficiální podporu komunistů. To se pravicově orientovaným stranám hrubě nelíbí. Ba co víc, právem je to děsí.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek nazval činnost ÚSTR „antikomunistickým třeštěním“ (což mu jistě jako bývalému učiteli marx-leninismu silně vadí). Objevila se teorie, že chce záměry ústavu zlikvidovat a zavést tam i studium marx-leninismu (vždyť nápad to byl dobrý, že, soudruzi, to jen někteří to trošinku přehnali)!

Kardinál Dominik Duka přirovnal poté Zaorálka ke komunistickému prokurátorovi Josefu Urválkovi. Zaorálek kontroval prohlášením, že Duka je tmář, který by ty, kterých názory se mu nelíbí, upálil.

Komunista Vojtěch Filip se dal slyšet, že v ústavu „jde o falešný a trapný výklad moderních dějin, kde místo skutečných historiků pracují na materiálech politické osobnosti“! Tomáš Chalupa (ODS) prohlásil, že každý slušný člověk má povinnost bojovat proti komunismu.

Kdo zná Daniela Hermana ten ví, že je to charakterní a pracovitý člověk. Pod jeho vedením odvedl ústav takový kus práce, že to paradoxně může být důvodem k „odvolání pro neschopnost“. Dokázal totiž mj. na práci ústavu upozornit i stejně zaměřené instituce v zahraničí a to mu zřejmě zlomilo vaz. Zato nová šéfka Pavla Foglová už má pevnou linii: „odpolitizovat a odideologizovat“ tuto instituci. Proto také vyměnila ředitelku Archivu bezpečnostní složek a chce, aby „archiv pracoval systematičtěji a odborněji, rychleji a kvalitněji zpřístupňoval archiválie badatelům“.

Celá tato situace připomíná přípravu na velkou bitvu a odvolání Daniela Hermana i zpacifikování ústavu tzv. zastřelování. To těžké zbraně vypálí první střely a sledují, jestli cíle byly dobře zaměřeny. Musíme počítat s tím, že jak se budou blížit volby, kanonáda bude přesnější a silnější a důkladnější...

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012