Jak se malovalo u Smetanů

Martina Fialková 4 2013 Kultura česky

Na Novotného lávce, v Muzeu Bedřicha Smetany (součást NM – Českého muzea hudby) byla zahájena menší zajímavá výstava. Můžeme si tu prohlédnout  četné kresby a malby samotného slavného skladatele Bedřicha Smetany – a to úplně poprvé takto souborně. Vystavena jsou také dílka jeho ženy Bettiny a dalších členů rodiny.

 

Nejtalentovanější byl zjevně skladatelův vnuk Zdeněk Smetana. Jeho krajiny a žánrové obrázky malované zejména v okolí Jabkenické myslivny i jinde na Maldoboleslavsku dokazují  skutečné výtvarné nadání i dobré zvládnutí techniky. Myslivnu v Jabkenicích, místo, spojené s pobytem Smetanovy rodiny, rádi malovali i další její členové. Šikovná dcera Zdenka se bavila kreslením domácích zvířat, a to velice věrně zpodobněných. I další dcery a také vnučky příležitostně malovaly a jejich obrázky, někdy i humorné, vypovídající o všedním životě v Jabkenicích, zde najdeme. Nadaná byla také manželka skladatele, Bettina Ferdinandi (druhá chot´), provdaná Smetanová. Její muž ji ve výtvarné zálibě podporoval a zajistil jí školení u jednoho z členů Umělecké besedy,  malíře Waldhausera.  Vystaveny jsou jak drobné akvarely paní Betty, ale i skica k největšímu dílu, oponě pro divadlo ochotnického spolku v Jabkenicích s motivem výstupu Praotce Čecha na Říp.

 

Nejzajímavější je ale jistě celá řada kresbiček i větších kreseb samotného Bedřicha Smetany. Zajímavé je, že na nich nenajdeme snad žádný hudební námět či prvek. Vznikaly příležitostně a spontánně, vyvedeny na rubu nepotřebných dokumentů, starých dopisů. Někdy snad z dlouhé chvíle v době nemoci nebo na cestách, protože jinak skladatel nemíval času nazbyt. Svými náměty i provedením lidsky dokreslují skladatelovu osobnost.  Drobné lovecké výjevy zaujmou jednoduchostí. Naopak větší kresby krajin a měst jakoby z ptačí perspektivy jsou precizně vypracovány do detailů. Jakoby Smetana letěl nad bájnou krajinou (nebo je to Švédsko s mnoha jezery, zálivy i ostrovy?) v letadle, která tehdy ještě neexistovala. Letadlo má někdy malou, jindy větší výšku, podle toho jsou kresby detailnější nebo podrobnější, vidíme domy i stromy, nebo jen čáry cest a vodních toků, členitou krajinu… Stálo by za podrobné prozkoumání historika i psychologa.  Odborníci se domnívají, že právě tyto nedatované kresby mohly vzniknout v době Smetanova ohluchnutí, kdy byl na dlouhé týdny vyřazen z pracovního života a trávil je v lékaři vynucené izolaci. At´už tomu bylo jakkoli, tato výstava je milým a velmi zajímavým zpestřením stálé expozice Muzea Bedřicha Smetany, které – už kvůli své unikátní poloze rozhodně stojí za návštěvu.

 

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012