Jak se malovalo u Smetanů

Na Novotného lávce, v Muzeu Bedřicha Smetany (součást NM – Českého muzea hudby) byla zahájena menší zajímavá výstava. Můžeme si tu prohlédnout četné kresby a malby samotného slavného skladatele Bedřicha Smetany – a to úplně poprvé takto souborně. Vystavena jsou také dílka jeho ženy Bettiny a dalších členů rodiny.
Nejtalentovanější byl zjevně skladatelův vnuk Zdeněk Smetana. Jeho krajiny a žánrové obrázky malované zejména v okolí Jabkenické myslivny i jinde na Maldoboleslavsku dokazují skutečné výtvarné nadání i dobré zvládnutí techniky. Myslivnu v Jabkenicích, místo, spojené s pobytem Smetanovy rodiny, rádi malovali i další její členové. Šikovná dcera Zdenka se bavila kreslením domácích zvířat, a to velice věrně zpodobněných. I další dcery a také vnučky příležitostně malovaly a jejich obrázky, někdy i humorné, vypovídající o všedním životě v Jabkenicích, zde najdeme. Nadaná byla také manželka skladatele, Bettina Ferdinandi (druhá chot´), provdaná Smetanová. Její muž ji ve výtvarné zálibě podporoval a zajistil jí školení u jednoho z členů Umělecké besedy, malíře Waldhausera. Vystaveny jsou jak drobné akvarely paní Betty, ale i skica k největšímu dílu, oponě pro divadlo ochotnického spolku v Jabkenicích s motivem výstupu Praotce Čecha na Říp.
Nejzajímavější je ale jistě celá řada kresbiček i větších kreseb samotného Bedřicha Smetany. Zajímavé je, že na nich nenajdeme snad žádný hudební námět či prvek. Vznikaly příležitostně a spontánně, vyvedeny na rubu nepotřebných dokumentů, starých dopisů. Někdy snad z dlouhé chvíle v době nemoci nebo na cestách, protože jinak skladatel nemíval času nazbyt. Svými náměty i provedením lidsky dokreslují skladatelovu osobnost. Drobné lovecké výjevy zaujmou jednoduchostí. Naopak větší kresby krajin a měst jakoby z ptačí perspektivy jsou precizně vypracovány do detailů. Jakoby Smetana letěl nad bájnou krajinou (nebo je to Švédsko s mnoha jezery, zálivy i ostrovy?) v letadle, která tehdy ještě neexistovala. Letadlo má někdy malou, jindy větší výšku, podle toho jsou kresby detailnější nebo podrobnější, vidíme domy i stromy, nebo jen čáry cest a vodních toků, členitou krajinu… Stálo by za podrobné prozkoumání historika i psychologa. Odborníci se domnívají, že právě tyto nedatované kresby mohly vzniknout v době Smetanova ohluchnutí, kdy byl na dlouhé týdny vyřazen z pracovního života a trávil je v lékaři vynucené izolaci. At´už tomu bylo jakkoli, tato výstava je milým a velmi zajímavým zpestřením stálé expozice Muzea Bedřicha Smetany, které – už kvůli své unikátní poloze rozhodně stojí za návštěvu.
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad