Benediktini si připomenou 100. výročí narození Anastáze Opaska

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově si 13. a 14. dubna 2013 připomene 100. výročí narození arciopata Anastáze Opaska. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude při té příležitosti 13. dubna od 10.00 hodin slavit v kostele sv. Markéty na Břevnově mši svatou.
Sobotní mší svatou, které bude předsedat kardinál Dominik Duka OP a při níž zazpívá německý sbor Rohrer Sommer, začíná celý vzpomínkový víkend. Benediktinské arciopatství ho pořádá spolu s Ackermann-Gemeinde München a Opus bonum. Součástí dalšího programu je pásmo ze vzpomínek a veršů Anastáze Opaska. Vzpomínat bude Stanislava Vodičková z Ústavu pro studium totalitních režimů. Německy se o své vzpomínky podělí Angelus Waldstein-Wartenberg OSB z kláštera Ettal.
Neděle 14. dubna bude od 10.30 hodin možnost prohlídky klauzury (běžně veřejnosti nepřístupných částí kláštera) a prelatury. Pro návštěvníky je připravena prezentace zvukových a obrazových vzpomínek na Anastáze Opaska (v části prelatury). Po celou dobu prohlídek (sobota od 12.00 do 17.00 hodin, neděle od 10.30 do 17.00 hodin) je volně přístupný klášterní kostel a terasová zahrada s oranžerií. Na svatomarkétském hřbitově bude možné navštívit hrob Anastáze Opaska.
Anastáz Jan Opasek se narodil v roce 1913 ve Vídni. V roce 1932 vstoupil v Čechách do benediktinského řádu. Teologii studoval v Praze a v Římě. Na kněze byl vysvěcen roku 1938. Do funkce opata břevnovského kláštera byl zvolen v neklidné době roku 1947. V září 1949 byl v rámci akce zaměřené proti klášterům a řeholníkům zatčen a v prosinci 1950 ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí za špionáž ve prospěch Vatikánu. Ve vězení strávil jedenáct let. Po propuštění pracoval na stavbách, později v Národní galerii.
Po srpnu 1968 emigroval do Spolkové republiky Německo, konkrétně do benediktinského opatství Rohr v Bavorsku. V roce 1972 se spolu s Vladimírem Neuwirthem stává zakladatelem katolického laického sdružení Opus Bonum. V roce 1990 se vrátil do vlasti. V letech 1990-1993 opat, od roku 1993 arciopat břevnovského kláštera. Autor básnických sbírek Obrazy (1974), Život upřený do středu (1979), Podvečerní hudba (1979), Vyprahlá krajina (1980) a knihy vzpomínek Dvanáct zastavení (1992). V roce 1997 přivítal na Břevnově Svatého otce Jana Pavla II. Zemřel 24. srpna 1999 krátce poté, co přijel na návštěvu opatství Rohr. Více na http://brevnov.cz.
Tisková zpráva Arcibiskupství pražského
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad