Dominika Hošková vystoupí s FOK a Sergem Baudem

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vás zve do Smetanovy síně Obecního domu na jeden z vrcholných koncertů své jarní sezóny. Ve dnech 10. a 11. dubna 2013 uvítá svého bývalého šéfdirigenta Serge Bauda.
A Český dialog připojuje, že jednou ze sólistek večera bude také Dominika Hošková, vynikající mladá violoncellistka, jejíž dráhu již dlouho sledujeme, a která také vystoupila již několikrát se svým otcem, Jiřím Hoškem, pro Mezinárodní český klub. Koncert ve Smetanově síni s orchestrem FOK pod taktovkou Serge Bauda bude jistě patřit k dosavadním vrcholům její dráhy, navíc v nové situaci, kdy se rodina mladé umělkyně nedávno rozrostla o prvního potomka. Máte-li možnost, zajděte, jistě to bude skvělý zážitek. Nebo si alespoň přečtěte..."vybíráme z tiskové zprávy pražských symfoniků.
MaF
Serge Baudo se vrací do Prahy pravidelně. V letech 2001 až 2006 vedl pražské symfoniky v prestižní šéfdirigentské roli, v níž se vždy zasazoval o provádění francouzské hudby. Řada francouzských skladeb zazněla pod jeho taktovkou v Čechách vůbec poprvé. I protentokrát přichystali Serge Baudo a pražští symfonikové koncertní program, který konvenuje s Baudovým původem.
Program otevře předehra k opeře Hectora Berlioze (1803–1869) Béatrice et Bénédict, inspirované Shakespearovou hrou Mnoho povyku pro nic. Skladatel napsal operu v závěru svého života, sužován zdravotními problémy, její hudba je však radostná a zářivá. Sám ji popsal jako „capriccio napsané hrotem jehly“.
Následuje jedno z vrcholných děl britského skladatele Edvara Elgara (1857–1934), melancholický i vznešený Koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 85 v podání violoncellistky Dominiky Weiss Hoškové. Také tato skladba vznikla jako dílo zralého tvůrce, v době premiéry se však nesetkalo s odpovídající odezvou. O proslavení koncertu se postarala až v 60. letech 20. století legendární violoncellistka Jacquieline du Pré. Vyzdvihla jak virtuózní, tak výrazové přednosti díla a zajistila jeho stálou přítomnost na koncertních pódiích.
Druhá polovina večera bude patřit slavnému Stabat Mater Francise Poulenca (1899–1963), které vzniklo jako reakce na smrt malíře, scénografa a kostýmního návrháře Christiana Bérarda, Poulencova přítele. Někdejší člen slavné Pařížské šestky se prostřednictvím Stabat Mater obrací k Panně Marii z Rocamadouru, ale také ke svým hudebním předchůdcům – představitelům renesanční franko-vlámské polyfonie a k velikánovi francouzského baroka Jeanu-Baptistovi Lullymu. Poulencovo zpracování však vychází z moderního pojetí harmonie i rytmu. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Serge Baudo přizvali k provedení tohoto díla sopranistku Olgu Jelínkovou a Kühnův smíšený sbor.
Dvojice koncertů se uskuteční ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad