Dominika Hošková vystoupí s FOK a Sergem Baudem

4 2013 Kultura česky

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vás zve do Smetanovy síně Obecního domu na jeden z vrcholných koncertů své jarní sezóny. Ve dnech 10. a 11. dubna 2013 uvítá svého bývalého šéfdirigenta Serge Bauda.

A Český dialog připojuje, že jednou ze sólistek večera bude také Dominika Hošková, vynikající mladá violoncellistka, jejíž dráhu již dlouho sledujeme, a která také vystoupila již několikrát se svým otcem, Jiřím Hoškem, pro Mezinárodní český klub. Koncert ve Smetanově síni s orchestrem FOK pod taktovkou Serge Bauda bude jistě patřit k dosavadním vrcholům její dráhy, navíc v nové situaci, kdy se rodina mladé umělkyně nedávno rozrostla o prvního potomka. Máte-li možnost, zajděte, jistě to bude skvělý zážitek. Nebo si alespoň přečtěte..."vybíráme z tiskové zprávy pražských symfoniků.

MaF

Serge Baudo se vrací do Prahy pravidelně. V letech 2001 až 2006 vedl pražské symfoniky v prestižní šéfdirigentské roli, v níž se vždy zasazoval o provádění francouzské hudby. Řada francouzských skladeb zazněla pod jeho taktovkou v Čechách vůbec poprvé. I protentokrát přichystali Serge Baudo a pražští symfonikové koncertní program, který konvenuje s Baudovým původem.

 

Program otevře předehra k opeře Hectora Berlioze (1803–1869) Béatrice et Bénédict, inspirované Shakespearovou hrou Mnoho povyku pro nic. Skladatel napsal operu v závěru svého života, sužován zdravotními problémy, její hudba je však radostná a zářivá. Sám ji popsal jako „capriccio napsané hrotem jehly“.

 

Následuje jedno z vrcholných děl britského skladatele Edvara Elgara (1857–1934), melancholický i vznešený Koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 85 v podání violoncellistky Dominiky Weiss Hoškové. Také tato skladba vznikla jako dílo zralého tvůrce, v době premiéry se však nesetkalo s odpovídající odezvou. O proslavení koncertu se postarala až v 60. letech 20. století legendární violoncellistka Jacquieline du Pré. Vyzdvihla jak virtuózní, tak výrazové přednosti díla a zajistila jeho stálou přítomnost na koncertních pódiích.

 

Druhá polovina večera bude patřit slavnému Stabat Mater Francise Poulenca (1899–1963), které vzniklo jako reakce na smrt malíře, scénografa a kostýmního návrháře Christiana Bérarda, Poulencova přítele. Někdejší člen slavné Pařížské šestky se prostřednictvím Stabat Mater obrací k Panně Marii z Rocamadouru, ale také ke svým hudebním předchůdcům – představitelům renesanční franko-vlámské polyfonie a k velikánovi francouzského baroka Jeanu-Baptistovi Lullymu. Poulencovo zpracování však vychází z moderního pojetí harmonie i rytmu. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Serge Baudo přizvali k provedení tohoto díla sopranistku Olgu Jelínkovou a Kühnův smíšený sbor.

 

Dvojice koncertů se uskuteční ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze a Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012