Stalo se v březnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 4 2013 Aktuality česky

Bylo ještě pořád hnusně a velikonoce jsme „slavili“ na sněhu. Otrlejší koledníci šli na samoty na běžkách! Ani nic moc krásného se tento měsíc nedělo.

Počátkem března byly plné noviny Václava Klause. Nejen novináři si po celou dobu jeho působení od listopadu 1989 často kladli otázku: Jaký vlastně je? Zlomyslný mrňous, který se vždycky nechával fotit s vytrčenou bradou, zakloněnou hlavou a pusou jako naštvaný smajlík? Sarkastický glosátor – nebo poučující Děda Vševěda? V posledních měsících si na sebe pilně pletl bič ve formě urážek a zesměšňování všech a všeho. Kdosi řekl, že je chytrý, ale ne moudrý. Už jen fakt, že za dvě funkční období byl Klaus 279x v cizině a jen dvakrát ve Sněmovně! Píle mu nechyběla, protože za svého prezidentování stihnul ještě napsat 64 knih. Na úkor čeho?  Dobře, že zazvonil zvonec...

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana přitáhla do Prahy jeho fanoušky až od Ostravy. Měli barevné šály s jeho portrétem, které připomínaly Spartu a Slávii. Novináře dojal prezident při svém projevu tím, že nás nazval negativními devianty. Ostatní lid si jistě nakloní tím, co slíbil: nebude šetřit nejvyššími státními vyznamenáními k oslavám 28. října. Ze spisovatelů ale ocení jen ty, kteří si dobyli vavříny v zahraničí.

Diskuse o případném jmenování Livie Klausové do postu velvyslankyně v Bratislavě ještě víc vyostřila vztahy mezi Hradem (Zeman) a ministerstvem zahraničí (Schwarzenberg).

Americký prezident Barack Obama udělí in memoriam (rodem českému) kaplanovi Emilu Josephu Kapounovi. Jeho synovec převezme nejvyšší vojenské vyznamenání Medaili cti. Kapoun působil v americké základně jako kaplan během korejské války, v roce 1951 zemřel v zajetí. Odmítl opustit raněné vojáky a šel s nimi do lágru.

Rodina bývalého politika Davida Ratha už sice zaplatila dvoumilionovou kauci, ale přesto nebyl propuštěn z vazby. Úplatkářská aféra za ním zamkla dveře a nepomohlo ani vyjádření jeho otce, že je nemocen a po synovi se mu stýská.

Ministrem obrany se po několikadenním působení Karoliny Peake a tříměsíčním dohadování politiků stal Vlastimil Picek. Ten byl prvním náměstkem ministra, než ho Peake na hodinu vyhodila.

Preference stran konce měsíce ukázala katastrofální propad ODS – 8,6%!

Opustil nás sociolog Rudolf Battěk (88), který se pohyboval v politice už od Pražského jara 1968. Byl signatářem Charty 77 a jedním z prvních členů Občanského fóra v roce 1989. Prohlašoval, že má rád humor a že by s ním byla legrace i ve spalovně. V jeho životě bylo tolik dramatických událostí, že by je bez této filosofie těžko přežil. Měl v sobě víc odvahy, než většina z nás - a nemarnil čas marným žvaněním, které se u nás v posledních letech velmi, ale velmi rozmohlo.

Zemřel také poslední významný politik Pražského jara Čestmír Císař (93).

Stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD) si ve svém projevu na stranickém sjezdu naběhl na vidle. Prohlásil o živnostnících, že parazitují na zaměstnancích. Jeho omluvám není konce... Prý to tak nemyslel. Myslel??

Dvě studentky psychologie, Antonie Chrástecká a Hana Humpálová, byly uneseny na cestě z Íránu do Indie. Autobus přepadli ozbrojenci a vyvlekli je i jejich strážce. Jemu sebrali pušku, děvčatům boty. Zatím nejsou sebemenší náznaky, že by pákistánská strana něco vyšetřila. Ani o výkupné se nikdo nepřihlásil. Podle rodin unesených dívek nešlo o hazard, ale pečlivě připravenou cestu. O ní se radily s cestovateli i odborníky na tento region a navíc byly obě zkušené cestovatelky. Obě pomáhaly v humanitárních organizacích.

Nejvíc peněz se u nás neplatí za léky na rakovinu -  ale za inhalátory pro astmatiky! Těch přibývá stejně překotně jako diabetiků. Podle posledních statistik trpí astmatem asi milion lidí. Důvodem je špinavé životní prostředí a stres. Průduškové astma je nejčastější dětskou chorobou. Celkově spotřebujeme za jeden rok léky skoro za 60 miliard korun!

Internetová zpravodajství v Česku utrpěla útok na své servery. Hackeři zaútočili podle odborníků z Ruska.

Zemřel známý psycholog a soudní znalec Slavomil Hubálek (65). Za svou kariéru zkoumal 120 vrahů a také sexuální devianty. Snad právě proto, že znal takové hrůzy, byl tak přátelský a měl rád slušné lidi. Byl ctěn svými kolegy, milován studenty a veřejností.

Celých 90% Čechů si podle průzkumu veřejného mínění myslí, že názory lidí politiky vůbec nezajímají. Snaží se vyniknout, získat moc a majetek. Skeptičtější jsou levicově orientovaní tazatelé. Že lidé nevěří ve zlepšení politické ani ekonomické situace svědčí i to, že došlo k prudkému poklesu prodeje osobních aut. Ale prodaly se u nás tři supersporty Lamborghini Veneno v červené, zelené a bílé barvě. Cena jednoho takového vozítka je 73 milionů korun!

Pořád se ještě slaví MDŽ: v Česku na 49% a na Slovensku 68%! Zatímco my dostáváme květiny (ale už ne rudé karafiáty, ty jsou celý rok ve velké neoblibě), Slovenky mlsají čokoládu. V rodinách s dětmi se zabydlel Den matek, který připadá na druhou květnovou neděli. U nás se začal slavit v roce 1923 díky Alici Masarykové.

Mezi hovězím masem a uzeninami se objevilo koňské maso. My máme ke koním vztah jako k ušlechtilým přátelům a představa, že jsme jedli jejich maso nám rozhoupává žaludky. A prý bude hůř, objevuje se další a další...

Hodilo by na závěr něco pozitivního, co? V druhé polovině dubna prý už fakt má být jaro!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012