Události z metropole (výběr)

Králova řeč
Divadelní hra podle tajných deníků královského logopeda, stejnojmenný film dostal před třemi lety Oscara za nejlepší film roku. Nyní na pražském Divadle pod Palmovkou jako velmi působivá tragikomedie, v níž se v hlavní roli koktavého krále Bertieho představuje hostující Martin Stránský. V březnu zavítal na zkoušku inscenace režiséra Petra Kracíka nejmladší syn britské královské rodiny princ Edward v doprovodu manželky Sophie. K příběhu svého dědečka, anglického krále Jiřího VI. sám Edward řekl, že sice česky nerozumí, ale že dobře chápe, které pasáže se zkouší. Ocenil, že v představení bude více humoru, nežli ve filmovém zpracování.
Neznámá díla
Národní galerie představuje ve stálé expozici barokního umění Schwarzenberského paláce tři vzácná plátna, dosud nevystavovaných. Jde o díla malířů, kteří pracovali v době Rudolfa II. Jsou uvedena díky velkorysé zápůjčce ze soukromé sbírky A o jaké obrazy jde konkrétně? Prvním je dílo nejslavnějšího z rudolfínských malířů Bartholomea Sprangera „Alegorie vítězství Pravdy nad Časem“. Druhým „Shromáždění na Olympu“ od Hanse von Aachena. A třetím „Antická bitva“ od Matthause Gundelacha. Slovem: Nádhera.
Železniční muzeum
Výstava mezinárodní studentské architektonické soutěže Železniční muzeum v Praze, vypsané Fakultou architektury ČVUT (22 projektů českých a slovenských vysokých škol) otevřena v Národním technickém muzeu v Praze. Areál bývalých výtopen Masarykova nádraží spravuje NTM od roku 2002. Realizaci bránila stavební uzávěra v souvislosti s výstavbou nového železničního spojení, jejíž sejmutí v roce 2012 vrátilo realizaci železničního muzea do reality. Soutěž je prvním krokem k realizaci muzea, které bude otevřeno nejpozději v roce 2020.
Filmové klapky
Kolekce originálních filmových klapek v Divadle Hybernia: dnes nostalgický symbol filmového natáčení. Pomalované či výtvarně zkrášlené známými českými umělci provázejí tradičně Mezinárodní festival pro děti a mládež „Zlín film festival“. Přispěla řada autorů, kteří za léta vydali celé série klapek, například: J. Nykl, M. Axamitová, F. Květoň, L. Pálka a další. Vyvrcholením tohoto salonu, nemajícího obdoby, bude veřejná dražba vystavených originálů na Univerzitě Tomáše bati ve Zlíně (31. 5.), jejíž výtěžek bude jako obvykle věnován na podporu studentské filmové tvorby.
Giganti doby ledové
Pětimetrový mamut, obří pozemní lenochod, šavlozubý tygr, jeskynní lev a mnoho jiných pravěkých zvířat – kolekce na pražském Výstavišti v Holešovicích (do 27. dubna 2013). Každý z modelů zvířat je zasazen do scenérie imitující jeho tehdejší prostředí. Vědci ve spojení s umělci vytvořili 17 modelů zvířat doby ledové v jejich životní velkosti, které vynikají reálností. Jsou tu druhy, které vyhynuly před deseti tisíci lety vlivem klimatických změn i pře pár staletími vlivem člověka
Pavilon E je pohodlně návštěvníkům přístupný, možnost bezplatného fotografování.
Tutanchamon – Jeho hrob a poklady
Výstaviště v Praze-Holešovicích 28. 3. – 30. 6. 2013
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad