Na paměť „apoštolů Slovanů“

Oslavy letošního 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, jejichž hlavní část se uskuteční začátkem července na Velehradě, zahájila už v březnu bohoslužba v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Sloužil ji plzeňský biskup František Radkovský za přítomnosti zástupců Ekumenické rady církví, včetně pravoslavného metropolity vladyky Kryštofa, jenž katedrále věnoval ikonu svatých věrozvěstů. Ke stovkám věřících promluvil na této slavnostní bohoslužbě také ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.
Soluňští bratři, učenci a mniši – starší Metoděj a mladší Konstantin, který později přijal řeholní jméno Cyril – přišli na Moravu na jaře roku 863. Vyslal je byzantský císař Michael III. na žádost velkomoravského knížete Rostislava o poskytnutí misionářů – učitelů víry ve slovanském jazyce, který by byl při bohoslužbě rovnocenný dosud užívané latině, řečtině a hebrejštině, a hlavně srozumitelný pro většinu věřících. Své poslání naplnili oba „apoštolové Slovanů“ v oblasti náboženství i vzdělanosti – vytvořili ke svému účelu nový církevní slovanský jazyk nazvaný později staroslovenštinou a nové písmo hlaholici.
V Čechách Cyril a Metoděj přímo nepůsobili, slovanský jazyk a slovanské bohoslužby sem přenesli jejich žáci. Sám Metoděj však pokřtil kolem roku 874 českého knížete Bořivoje. Císař Karel IV. a pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic pak ve 14. století prohlásili soluňské bratry za patrony zemí Koruny české.
Dílo Cyrila a Metoděje připomněla nová publikace Hany Gerzanicové a Miroslava Krista nazvaná staroslovanskými jmény obou věrozvěstů „Crha a Strachota krajem jdou“. Historická fakta a ilustrace tu doplňuje tematicky blízká poezie.
Vydalo plzeňské nakladatelství ArtKrist.
-jn-
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad