Koncert pro Evu Střížovskou – skvělý zážitek

Hudba bez hranic – koncert č. II
Zcela zaplněná dvorana Českého muzea hudby – to byl první potěšující fakt večera 14. 3. V Českém muzeu hudby. Mezi publikem mnoho známých tváří, spolupracovníků a přátel redakce Českého dialogu, čtenářů - a to i ze zahraničí (zástupci Sokola Mnichov, spolku Bohemia z Budapešti aj..), ale i širší veřejnost, která se nechala zlákat vstupem zdarma. Bývalá – a stále občasně spolupracující redaktorka ČD, Marina Hužvárová, nyní šéfredaktorka Akademického bulletinu, přivedla na koncert dokonce celou delegaci zahraničních novinářů, kterým tak příjemně zpestřila jejich pracovní program v Praze.
Komorní orchestr Dvořákova kraje se skvěle předvedl v úvodu koncertu s mladými sólisty z kralupské umělecké školy. O programu koncertu jste si mohli přečíst už dříve, zde jen, že byl výborně sestaven. Dirigent a umělecký šéf orchestru, pan Václav Mazáček, připravil opravdu svěží a posluchačsky vděčné, ale nikoli příliš „obehrané“ skladby z dílny takových mistrů, jako byli G. F. Händel nebo A. Vivaldi. Obě sličné flétnistky, Veronika Sedláčková i Jana Šimonová i mladý violoncellista Jan Sedláček sklidili zasloužený potlesk. Eva Střížovská, které patřil tento večer, miluje všechnu krásnou hudbu, a tak si pohled na krásné mladé lidi, kteří jí holdují, jaksepatří užívala.
Po sólistech se opět připomněl samotný orchestr, a to v části jedné ze symfonií F. Mendelssohna. Koncert velkolepě zakončili zahraniční sólisté, Jaroslav Šonský, dlouholetý čtenář Českého dialogu a čestný člen MČK, se svojí francouzskou pianistkou Sylvaine Wiart. Přednesli náročný dvojkoncert pro housle, klavír a smyčcový orchestr, opět dílo F. Mendelssohna. Potlesk byl mohutný, a patřil nejen orchestru a všem sólistům, kteří byli odměněni květinami a také krásnými knihami - dodala prostřednictvím Mariny Hužvárové Academia, ale patřil také Evě Střížovské. Šéfredaktorka Českého dialogu s náručí plnou květin přijímala po skončení koncertu další gratulace ke svému jubileu. Přátelské rozhovory nebraly konce. Přeci se však užšímu kroužku hudebníků a spolupracovníků redakce nakonec podařilo se všemi květinami se přemístit do nedaleké příjemné restaurace. Tam krásný večer ještě nějakou chvíli pokračoval. Dojmy z něj a z celé té skvělé atmosféry však doznívaly ještě dlouho poté…
Do redakce pak připutovalo kromě mnoha slovních poděkování za koncert například také toto písemné… alespoň jedno za všechny.
… ráda bych vám touto cestou ze srdce poděkovala za koncert, který se konal na Malé straně 14.3.t.r. Byl to překrásný zážitek pro mne a manžela. Gratuluji k vaší skvělé práci. Milena Pištora.
A my děkujeme všem, kdo se na přípravě a financování tohoto krásného večera podíleli:
(Komorní orchestr Dvořákova kraje, dirigent Václav Mazáček, ředitel ZUŠ Kralupy n. Vltavou Luboš Harazin, České muzeum hudby, Ateliér Mucha, Sokol Mnichov, Naty-Naty, Akademický bulletin a také někteří čtenáři Českého dialogu)
Více fotografií z koncertu můžete najít zde: https://picasaweb.google.com/109415267541266510648/KoncertProEvu143APoNem?authuser=0&authkey=Gv1sRgCIi2763Wqfy0yAE&feat=directlink
Maf
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad