Písničky o zvířatech

Zdeněk Svěrák
Jaroslav Uhlíř
Písničky o zvířatech
Ptala jsem se během jednoho dne deseti známých, jaké znají písničky Svěráka a Uhlíře. Jen dva odpověděli, že žádnou. Pak jsme se domluvili, že je znají – ale nevědí, kdo je napsal. To je osud, o kterém mnozí autoři jen sní: aby jejich dílo zlidovělo.
Byla jsem na křtu knihy „Písničky o zvířatech“ a dlouho už jsem v Luxoru neviděla tolik hodných dětí! V první řadě seděla malinká holčička už od půl čtvrté a tak zívala, že se jí ofinka třásla. Ale dočkala se! Ve čtyři začal křest: pan Svěrák přišel v zelenkavém sáčku (které ladilo s barvou obálky), pan Uhlíř vzbudil pozornost tím, jak za sebou vezl pytel na kolečkách. Když z něj vybalil piáno, už jsme věděli, že jsme v pravý čas na pravém místě. Hned se hodně fotilo a tak musela autory i celou akci zachránit paní redaktorka Homonická.
Obrázkové zpěvníky této dvojice vyšly už čtyři, ale jen tento má notový záznam. Rodiče a prarodiče musejí oprášit své znalosti z hudebních škol a zpívat... Pánové Uhlíř a Svěrák se znají spoustu let, ještě z rozhlasové Polní pošty. Napsali spolu na čtyři stovky písniček a některé se zpívají u táboráku se stejným zanícením, s jakým naše generace zpívala Suchého a Šlitra.
V té knížce je dvacet sedm písniček – některé znám a jiné si zatím jen čtu. Je tam můj favorit „Když se zamiluje kůň“ i okouzlující „Mravenčí ukolébavka“. Někde se budete usmívat, jinde smát – třeba jak „Káča našla ptáče“ nebo „Straka“. Fantastická je i písnička „Umím prase zepředu“, což je autentická věta Jaroslava Uhlíře, který byl nedávno požádán o kresbu do památníku. Jsou to písničky plné něhy a vtipu, bez balastu a kňourání, které se nemusíte stydět zpívat – nebo recitovat. A nejen děti si užijí skvělé obrázky Vlasty Baránkové, kterou už autoři přijali do rodiny.
Pak jsme všichni zpívali - děti, rodiče i novináři. Když křest skončil, stála jsem úplně vzadu. Na mém původním místě za židlemi se mačkaly děti a fotily na mobily...
Vydalo nakl. FRAGMENT
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad