Odpočítávání hodin prezidentování

Venda Šebrlová 3 2013 Aktuality česky

Obvinění z velezrady je třešničkou na zkyslém dortu politické kariéry Václava Klause. V posledních dnech se nestačí divit, co že na něj jeho nepřátelé připravili. A je „z toho smutný“. Obvinění z velezrady je jediné, co může být hlava státu od Ústavního soudu slyšet. Je definováno jako jednání proti demokratickému řádu naší republiky. Návrh na projednání byl soudu v úterý odevzdán, když jej schválil Senát.

Projednávání může trvat dlouho nebo jen pár dní, ale to už Václav Klaus nebude ve funkci. Kdyby byl uznán vinným, přišel by o doživotní rentu a právo případně kandidovat znovu na prezidenta. Co provedl? Podle Lidových novin (z 5.3.13) blokoval ratifikaci eurovalu, záchranného mechanismu eurozóny. Přestal navrhovat ústavní soudce, amnestií zastavil jednání delší 8 let, nerozhodl o justičním čekateli Petru Langerovi a otálel s podpisem Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě.

Neoficiálně: dělal všechno proto, aby se zviditelnil a v posledních dnech není chvíle, kdy by si neztěžoval na snahu jej očernit, nelitoval našeho hlubokého morálního úpadku (co si to lidi dovolují!) a nebránil svou prezidentskou éru. Neminul den, abychom to neslyšeli: na jazzovém koncertě na Hradě, při vydání jeho další knihy (v úterý), jistě se o tom rozpovídá v Brně, až si bude se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem vyměňovat nejvyšší státní vyznamenání. Ano, ta, kterých se minulý týden na rozlúčkové návštěvě v Bratislavě zřekli, aby nezavdali bestiálním novinářům podnět k jedovatostem. Takže přece jen: na Slovensko poputuje Řád bílého lva a do Klausovy sbírky Řád bílého dvojkříže. Je fakt, že ve vile Tugendhat prožil Klaus hvězdné hodiny, když s Mečiarem dělili v roce 1992 Československo. Přibudou mu z památného místa další fotografie a prohlášení.

Je pravděpodobné, že obvinění z velezrady spadne po stůl. Václav Klaus se tedy nestane 17. světovým prezidentem, který byl za posledních dvacet let před soudem za zneužití mandátu. Jistě by mu nehrozila poprava nebo dlouholeté vězení, jako některým. Přesto se našla žena, která na jeho podporu už týden drží hladovku. Jmenuje se Jana Sýkorová, je jí 45 let a pije jen bylinkový čaj a vodu s citronem. Na internetu byla informace o tom, že je v invalidním důchodu, protože dlouhodobě trpí depresemi a nevychází z domu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012