Jan Masaryk, československý ministr zahraničí, zemřel před 65 roky

Časně ráno dne 10. března 1948 našli zaměstnanci Černínského paláce mrtvé tělo Jana Masaryka na dlažbě pod okny jeho bytu. Národ strnul hrůzou a strachem. Jak se tohle mohlo stát? Vždyť Jan Masaryk byl synem prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Byl milován všemi občany, byl znám a oblíben v celém světě, zvláště pak v USA, vždyť jeho matka byla Američanka! Všem bylo jasné, že tímto dnem skončila definitivně demokracie v Československu, možná navždy. Policie začala vyšetřovat, ale nebylo to snadné. Komunisté ihned prohlásili, že to byla sebevražda. Skoro nikdo z občanů tomu nevěřil. Podrobnosti se nikdo přesně nedozvěděl ani po dvaceti letech v roce 1968, a úplně jasno není ani teď, pokud jsou některé doklady uzavřeny pod peticí. O jeho smrti bylo napsáno několik knih. Janova přítelkyně Marcia Davenport napsala anglicky „Too Strong for Fantasy“. Claire Sterlingová vylíčila vyšetrování v knize „Případ Masaryk.
Viktor Fischl, spisovatel a spolupracovník, o něm napsal: „Jan Masaryk byla nekonečně mnohostranná a pestrá osobnost. Uměl sjednocovat protichůdné prvky. Věčně hledal společného jmenovatele. Překládal všechno, i to nejsložitější, do prosté řeči všech, jimž je společný zdravý rozum. Byl to státník, který nevstoupil do žádné politické strany. Muž, který dovedl vyložit Východu Západ a naopak. Ve skutečnosti se domnívám, že bylo málo lidí, kteří vládli zdravým rozumem líp než Jan Masaryk. V tom byla jeho největší síla. V tom jeho nenapodobitelném smyslu pro humor a v jeho teplé lidskosti. Pro tyto vlastnosti i jeho političtí odpůrci jen těžko mohli nemít rádi. Slyšeli jsme mnoho komunistů mluvit o něm s úctou. Nikdy se nerozčílil. Dovedl každého odzbrojit svým úsměvem a uměl přklenout nejtrapnější situaci vtipem. Poznal mnoho lidí a rozuměl jim, protože je měl rád. Pracoval a žil pro lidi a věřím, že také zemřel proto, že měl lidi rád.“ *
Jan Masaryk říkával: „Pravda vítězí, ale dá to fušku!“ A Jan prováděl tu „fušku“ po celý svůj život. Měl rád ten svůj „folk“, jak říkal svým spoluobčanům.
Naučili jsme se za těch posledních šedesát pět let vůbec něčemu? Dovedeme žít v pravdě a lásce?
Představuji si, že se nedávno v českém nebi sešli dva velcí demokrati. Jan Masaryk a Václav Havel. Oba rozuměli pravdě a lásce. Teď už jsou z dosahu lidských posměšků, pomluv a nenávisti. Jistě se budou spolu dobře bavit, protože měli hodně společného a hlásali tytéž pravdy. Nechť je jim česká země lehká!
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad