Věčně mladá hudba

14. 3. v Českém Muzeu hudby
Koncert k životnímu jubileu šéfredaktorky Českého dialogu Evy Střížovské
Druhý koncert našeho nového cyklu Hudba bez hranic má speciální poslání. Bude velkou hudební gratulací Evě Střížovské, milovnici krásné hudby všech žánrů, k jejím nastávajícím narozeninám. Zakladatelce Mezinárodního českého klubu a šéfredaktorce Českého dialogu přijde zahrát celý Komorní orchestr Dvořákova kraje v čele se svým dirigentem Václavem Mazáčkem a hned s několika sólisty. S orchestrem mj. vystoupí dvojice hudebníků, které v MČK již dobře známe, houslista Jaroslav Šonský (Švédsko/ČR ) a pianistka Sylvaine Wiart (Fr). – doslova mezinárodně-české duo, symbolicky k této příležitosti. (Jaroslav Šonský patří též mezi první čtenáře Českého dialogu a je čestným členem MČK a jeho podporovatelem)
Komorní orchestr Dvořákova kraje píše svou historii už od roku 1976. Vznikl v Kralupech nad Vltavou, nedaleko Nelahozevse, rodiště A. Dvořáka, a dnes je jedním z nejlepších amatérských orchestrů u nás. Jeho umělecký šéf a dirigent Václav Mazáček, dříve člen České filharmonie, dovedl smyčcový orchestr, ač složený z hráčů, kteří mají jiná než hudební povolání, na takřka profesionální úroveň. A proto i k mnoha úspěchům nejen na českých, ale dokonce i evropských pódiích. Kromě spolupráce s řadou profesionálních hudebníků – a to i ze zahraničí – se ale orchestr věnuje i podpoře mladých talentů Dvořákova kraje. Úzce spolupracuje s Kralupskou ZUŠ a jejími největšími nadějemi. Vybraní talentovaní studenti se představí i na tomto koncertu, jehož program by bylo snad nejlépe nazvat „Věčně mladá hudba“.
Na úvod to bude duo vynikajících flétnistek Veronika Sedláčková a Jana Šimonová, ve skladbě nazvané Příjezd královny ze Sáby od G. F. Händela. Nadaný violoncellista Jan Sedláček pak přednese Vivaldiho Koncert C dur. Mladí interpreti v konfrontaci s hudbou mistrů 17. a 18. století tak se tak dotknou věčnosti této nadčasové hudby.
V druhé části večera pak orchestr doprovodí profesionální duo s mezinárodním renomé. Jaroslav Šonský, český houslový virtuos žijící ve Švédsku, a klavíristka Sylvaine Wiart z Francie zahrají málo uváděný Koncert d-moll pro housle, klavír a smyčce F. M. Bartholdyho. I v něm je zakleto věčné mládí. Skladatel toto dílo zkomponoval, když mu bylo pouhých 14 let. (Předtím však složil již několik zdařilých symfonií). Je to romantická hudba s gejzíry mladistvé energie a radosti, vyžadující však od interpretů maximální virtuozitu.
Posluchače tedy čeká zážitek z poslechu hudebních klenotů v podání nejmladší generace a srovnání se vzory interpretů s mnohaletými zkušenostmi a mezinárodními úspěchy.
Koncert se koná ve čtvrtek 14. března od 18.00 v rámci cyklu Hudba bez hranic v NM - Českém muzeu hudby, Karmelitská 2, Praha 1. Vstup volný
Tento koncert laskavě podpořili: Atelier Mucha, Sokol München, NATY NATY, čtenáři Českého dialogu a ZUŠ Kralupy n. Vlt.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad