Pocta Antonínu Dvořákovi

Hudba bez hranic, koncert č. 1 – Tomáš Víšek
Milovníci hudby Antonína Dvořáka se 19. února 2013 setkali v Českém muzeu hudby, kde jsme, ve spolupráci s muzeem a s nakladatelstvím Vyšehrad uspořádali prezentaci nové dvořákovské publikace a klavírní recitál v podání čestného člena MČK, Tomáše Víška.
Koncert se stal zahájením nového cyklu Hudba bez hranic, jenž navazuje na úspěšnou tradici našich Hovorů bez hranic a připomíná jejich již 10letou historii. Všechny spolupořádající organizace, ale především nás v MČK potěšila zcela zaplněná velká dvorana muzea. Přes mrazivý den a vytrvalé sněžení dorazil velký počet návštěvníků, mezi nimi i celá řada odborníků, muzikologů či aktivních hudebníků, ale i novinářů. Hlavním hostem večera však byl vnuk samotného skladatele, rovněž Antonín Dvořák, v pořadí III., který později s velkým vtipem pohovořil o nepřerušitelné rodinné tradici v pojmenovávání mužských potomků (má syna AD s pořadovým číslem IV. a vnuka V.)
Uvedení knihy jako krásná událost
O knize německého autora, významného dvořákovského badatele Klause Dögeho najdete informaci v naší rubrice Knihy. Rozhodně stojí za pozornost, jak přítomné přesvědčily zajímavé projevy těch, kdo se na vydání knihy podíleli. Promluvil ředitel nakladatelství Pravomil Novák, který mj. vyzdvihl perfektní práci překladatelky Heleny Medkové. Ona sama pohovořila o obsahu knihy a výjimečnosti autorova zpracování. Z dalších, kdo k tématu promlouvali, je třeba vyzdvihnout slova hudebního publicisty Jindřicha Bálka. Nebudeme zde citovat, ale doporučujeme přečíst si zásadní recenzi knihy o A. Dvořákovi z jeho pera, která vyšla zde:
http://www.ivysehrad.cz/recenze/dvorakovska-lekce-z-nemecka/
Dvořák hravý, lyrický i virtuosní
Vrcholem večera byla samotná Dvořákova hudba v podání vynikajícího klavíristy, Tomáše Víška. Krátkým a výstižným průvodním slovem a pak hudbou představil skladatele postupně v dílech zkomponovaných před Dvořákovými pobyty v Americe, během nich a po nich. Nejprve zazněly Humoresky č. 1 a 2, které symbolicky uvedly již vstupní část večera, křest knihy. Samotný recitál pak tvořily skladby žánrově velmi různé, což umožnilo představit publiku jak nekonečnou Dvořákovu invenci, tak dalo interpretovi prostor k vyjádření bohaté škály nálad a citů. Vlastní program začal radostným vyznáním (či vyzváním k) tanci – Valčíkem A-dur. Pokračoval výběrem tří Mazurek z op. 56, které nejsou často hrány - což je ke škodě posluchačů, jak nás jejich svébytnost, čistá melodičnost i Víškovo umění přesvědčily.
Poté Tomáš Víšek do programu „vložil“ tři z Lístků do památníku (fis-moll, g-moll, Es-dur) – průzračně krásné, lyrické skladbičky, malé vzpomínky. Uprostřed Otázku (snad nejkratší Dvořákovu skladbu, jen osmitaktovou). A lyrická část recitálu pokračovala vrcholným opusem 85, překvapivě impresionisticky laděnou skladbou Na starém hradě. V ní se Tomáši Víškovi skutečně mistrovsky podařilo rozeznít klavír i duše posluchačů, tak, jak si zřejmě Dvořák přál. Bylo krásné bloudit v duchu okouzleně nádvořím starobylé rozvaliny a poslouchat hudbu nesoucí se potemnělou krajinou, jakoby zpovzdálí.
Po odeznění kouzla zazněly další tři Humoresky, naposledy nejznámější Ges dur, kterou známe i z jiných úprav. Skladbičky - snad malé žertíky, vždy však dobře míněné, s láskou komponované…
Tak jako Humoresky, i následující Suita A dur, vznikla během pobytu v USA, původně pro klavír, později byla Dvořákem zinstrumentována i pro orchestr. Je to rozměrné intimní dílo, každá z pěti kontrastních vět vyžaduje jiný přístup. I zde se projevila Víškova schopnost rozeznít citlivě všechny polohy od slavnostního úvodu přes hybné Scherzo až po nádherně lyrickou čtvrtou větu a efektní závěrečné Allegro. Suita mohla být svým charakterem již i krásným závěrem programu, ale naštěstí pro posluchače nebyla. Čekala nás ještě jedna ukázka Dvořákovské působivé lyriky – láskyplná Ukolébavka, při níž se opět se tajil dech, a symbolicky poslední Dvořákův opus složený pro klavír – drobné, ale mistrovské Capriccio.
Po něm již velký potlesk a pocit, že ten den byl Antonínu Dvořákovi vzdán upřímný hold. Nakladatelství Vyšehrad, Národnímu muzeu - Českému muzeu hudby a Tomáši Víškovi, který svou pokornou a skvělou interpretací večer tak krásně završil, patří velký dík za spolupráci na našem prvním koncertu.
Fotoreportáž z uvedení knihy se jmény všech zúčastněných odborníků najdete na webu nakl. Vyšehrad zde:
http://www.ivysehrad.cz/aktuality/antonin-dvorak-kaus-dge-prezentace-muzeum-hudby/
a pozvání na výstavu Jak Novosvětská dobyla svět v Českém muzeu hudby - Muzeu A. Dořáka, Ke Karlovu 2, k níž náš koncert tvořil doprovodný program, najdete zde:
http://www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/Vystavy-CMH/Jak-Novosvetska-dobyla-svet.html
Maf
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad