Lednové divadelní premiéry - Praha

Olga Szymanská 2 2013 Kultura česky

Rokoko

Úsměv Dafné

Světoznámý botanik a vědec Vanni (Petr Štěpánek) s vášnivým vztahem k přírodě, s pocitem neomylnosti a nezměrnou posedlostí je hlavní postavou této tragikomedie. V nastolené situaci pochopí, co je důležité – závěr neprozradíme (oslabili bychom výsledný efekt). Představení nese v sobě věčné poselství: života a smrti, jež se dotýká každého a záleží jen na něm, jak se s tím dokáže vyrovnat. Také téma pomíjivosti: každý okamžik je jedinečný a ve chvíli, kdy se děje, stává se historií - silně se promítající i do divadelní profese. Proto má hlavní postava tak silný náboj. Každý večer s touto hrou bude určitě jiný: náladu a vzpomínku z konkrétního večera umocňuje totiž druh publika, které se sejde a s herci se naladí, jak daný příběh prožít.

V divadle Rokoko kromě P. Štěpánka uvidíme v ženských rolích Jitku Smutnou a E. Pacolákovou, alternují je

Dana Syslová a Máša Málková.

Foto: Petr Štěpánek

 

Divadlo pod Palmovkou

Sám na dva šéfy

Předlohou současné britské hra je nejslavnější komedie Sluha dvou pánů C. Goldoniho. Nejúspěšnější a zároveň nejkontroverznější britský dramatik současnosti Richard Bean dosáhl nebývalého úspěchu: po premiéře v londýnském Národním divadle o novodobé hře psaly deníky jako o největší a nejzábavnější události posledních let. Bean původní příběh převedl do šedesátých let minulého století a opepřil ho mafiánským prostředím, a to při zachování nejznámějších scén. Britský smysl pro komiku, ztřeštěné situace a rafinovanost získala hře řadu diváckých i odborných ocenění, včetně prestižní ceny londýnské divadelní kritiky za nejlepší hru roku 2011. Navíc nyní boduje na newyorské Brodwayi.

Divadlo pod Palmovkou uvedlo v lednu 2013 její premiéru v režii Antonína Procházky, s původní hudbou Granta Oldinga v podání živé kapely. S hereckými výkony Jana Konečného, Anny Stropnické, Radka Zimy, René Přibila, Petry Horváthové j. h., Zuzany Slavíkové, Ondřeje Kavana, Ivo Kubečky, Rudolfa Jelínka, Hynka Chmelaře.

 

Divadlo na Vinohradech

Vstupte!

Hlavní motiv komedie Niela Simona: herecký život může vypadat sice lákavě a výjimečně, až pohled zblízka ukáže, že obsahuje stejné všední dny jako jakýkoliv jiný život. Emoce tu jsou však větší, a když převládnou ty negativní, může se stát, že spolu kolegové herci (dvě hlavní postavy) plných jedenáct let nemluví. Až výzva na společné účinkování a tím i připomenutí těchto hereckých legend je opět svede dohromady: předobrazem obou hlavních postav bylo více komediálních dvojic, jež zažily svůj vrchol na Browayi v přelomu předminulého a minulého století. Autora inspiroval skeč J. Smitha a Ch. Dalea „Doktor Kronheit a jeho jediný žijící pacient“, s nímž vystupovali ve stejném show i na divadle jako Simonovy postavy. Touto hrou autor vzdal hold žánru živé zábavy, zároveň zachytil smutek ze zániku legend skutečných komiků, kteří bývají zapomenuti. V obou rolích se na českém jevišti objevili roku 1974 V. Brodský (Willie Clark) a J. Bláha (Al Levis).

Pro Divadlo na Vinohradech dle překladu Iva T. Havlů svěřil režisér Martin Porubjak hlavní role Tomáši Topferovi a Viktoru Preissovi - obstáli skvěle.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012