Jan Palach, Jan Opletal, Jan Zajíc

Jak při těchto jménech nevzpomenout osudů českého náboženského reformátora 15. století Jana Husa. Po nespravedlivém odsouzení na koncilu v Kostnici byl po upálení jeho popel spolu se zemí katem vhozen do vod Rýna, aby po něm nezůstala sebemenší památka. Nepodařilo se. Vzpomínka na jeho slova: „Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, braň pravdy až do smrti,“ žijí s námi stále. Historická paměť nemizí.
Jan Palach, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, navíc pocházející z evangelické rodiny, jistě Husova slova znal. V čase jeho tragické smrti a vlastně stále mi táhnou hlavou úvahy o ceně osobností naší historie. V běhu času byl Jan Hus střídavě zatracován i veleben. Jeho památka nezmizela ani ve 20. století, kdy si ho připomínali legionáři a za dvacet let poté vojáci zahraničních jednotek v Anglii, Rusku. V době Husovy smrti k listině, kterou tehdejší reprezentace poslala jako protest do Kostnice, připojilo své pečeti více než čtyři sta předních mužů českého království. Jaký to rozdíl mezi politiky, kteří byli u moci v létech 1968–69. Na otázku, proč se Jan Palach upálil, odpovídám: Hluboce nesouhlasil s tím, že činy tehdejší politické reprezentace byly v rozporu se slovy, která hlásali.
Pohřeb Jana Palacha byl posledním okamžikem, kdy tolik lidí dalo veřejně najevo bolest a hrůzu z toho, co se stalo. Mladí lidé chápali jeho čin jako odpor ke lži, pokrytectví a lhostejnosti k věcem veřejným. Netušili, že uplyne dalších dvacet let, než kdo jiný než mladí, ač obelháváni, žijící vedle dospělých se skloněnými hlavami a často i hřbety, až na vzácné výjimky, zvednou hlavy a vyjdou s holýma rukama do ulic proti policii s obušky. Já ve čtvrtek před oním pátkem 17. listopadu 1989 připomněla svým studentům ještě osobu Jana Opletala, studenta medicíny smrtelně zraněného 28. 10. 1939 při demonstraci proti německým okupantům, jehož pohřeb 11. listopadu 1939 byl podobnou demonstrací za věčné ideály jako ten Palachův. A vzpomeňme i na Jana Zajíce, který brzy Jana Palacha smrtí upálením následoval, ale o jehož oběti už se tolik nemluvilo. Dodnes z mé paměti nevymizela délka hodin, které jsem prožila do pondělí, než jsem se setkala s našimi studenty, které jsem našla rozhodnuté k činům, k nimž jsme my dospělí neměli odvahu.
Čest jejich památce a přeji všem život v pravdě.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad