České kořeny na přelomu 2012/2013

Martina Fialková 12 2012 Naši ve světě česky

Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti.

Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali ji využít.

 

Motto série dokumentárních filmů:

V roce 2009 a 2010 vznikly v naší produkci dva dokumentární snímky, České kořeny ve Švédsku a České kořeny ve Švýcarsku. Oba (kromě řady klubových projekcí doma i v zahraničí mezi krajany) odvysílala i Česká televize ve třech reprízách.

Na přelomu roku 2012 a 2013 bychom se s vámi chtěli podělit o nové informace o právě dokončovaném třetím dílu, na téma České kořeny ve Vídni.

Ale i o to, čím v současné době žijí některé z osobností, jimž se naše dokumenty věnují.

 

 

listopad 2012

v pražském nakladatelství Primus vyšla nová kniha výtvarníka a literáta Jana Brabence. Dostala název Vídeň je Vídeň, ale bez Čechů by to nebylo vono. Jan Brabenec proslulý zejména svými „koženými obrazy“, ale i dlouholetým sbližováním kulturní Vídně s kulturní Prahou, žije a tvoří střídavě v obou metropolích. Uvidíte v příštím roce v Českých kořenech ve Vídni.

 

ve švýcarské Basileji proběhl další, již 18. ročník Martinů Festtage pod uměleckým vedením Roberta Kolínského. Pianista Robert Kolínský narozený ve Švýcarsku dlouhodobě propaguje hudbu Bohuslava Martinů, který zde žil a zemřel v nedobrovolném exilu. Medailonek, v němž se Robert Kolínský zajímavě vyznává ze svého vztahu k češtině a Česku, jste mohli vidět v Českých kořenech ve Švýcarsku.

 

–  ve Vídni byla uvedena premiéra muziálu Šumař na Střeše. Vídeňský ochotnický divadelní spolek Vlastenecká omladina, který ji nastudoval, vedou manželé Anna a Viktor Vaďurovi. V jejich péči soubor se 120letou historií skutečně doslova omládl a vyrostl. Představení mělo výbornou úroveň jak po stránce herecké, pěvecké, ale i taneční. Soubor spolupracuje přes hranice s ochotníky či tanečníky z Moravy a jeho práce díky společnému úsilí naplňuje účastníky i diváky obrovským pozitivním nábojem. Anna a Viktor Vaďurovi i Vlastenecká omladina se představí v novém díle, v Českých kořenech ve Vídni.

 

7. prosince – do Síně slávy českého rokenrolu vstoupila v Praze legendární rokenrolová kapela Sputnici. Účastnil se a zazpíval také Tomislav Vašíček, zakládající člen kapely, jejíž členové po r. 1968 téměř do jednoho emigrovali a žijí dnes v různých částech světa. Se Sputniky zpívala i Táňa Němcová, později Vašíčková. Od roku 1968 žijí Vašíčkovi v Rakousku, nyní v Gablitz u Vídně. Stali se dalšími z filmovaných osobností vznikajícího 3. dílu České kořeny ve Vídni. Hudba z pera T. Vašíčka doprovodí i část filmu.

 

9. prosince – v přímém přenosu ČT vystoupil houslový virtuos Jaroslav Šonský v rámci oblíbených Adventních koncertů ČT spolu se svojí německou cembalistkou Gesine Tiefuhr. Jaroslav Šonský, nositel ocenění Gratias Agit za propagaci české kultury v zahraničí, žije ve Švédsku a částečně opět i v Praze. S jeho výraznou pomocí jsme mohli obohatit působivou hudební složkou všechny tři díly Českých kořenů, za což mu patří velký dík. Jaroslav Šonský vystoupí v ČR opět 24. ledna ve Španělské synagoze na koncertě ke Dni holokaustu, tentokrát s vlastním, v Praze založeným smyčcovým  orchestrem. Vzápětí se soubor pod jeho vedením vydává na turné po Švédsku.

Medailonek Jaroslava Šonského najdete v dokumentu České kořeny ve Švédsku.

 

 

A nyní už k novému roku 2013 a událostem v projektu

 

České kořeny ve Vídni – III. díl cyklu

Aktuálně probíhá střih dokumentu a doplnění hudbou, která opět bude mít podstatnou úlohu. Opět ji částečně zajistí samotní aktéři dokumentu. Jakým způsobem, bude pro diváky určitě překvapivé a zajímavé.

Dokončení a uvedení dokumentu je plánováno na jaro 2013, první premiéra v Praze, druhá moravská v Kyjově a vzápětí třetí ve Vídni. Zde uvažujeme o dvou projekcích, v české škole J.A. Komenského a ve spolupráci s Českým centrem a velvyslanectvím ČR ve Vídni ještě v prostorách velvyslanectví.

O uvedení Českých kořenů ve Vídni vás budeme včas a přesně informovat.

 

Únor (12.2.) a březen 2013 – České kořeny ve Švédsku a ve Švýcarsku budou uvedeny v pražském Divadle u Valšů.

Projekci bude opět doprovázet beseda s některým z účastníků natáčení.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dokumentární snímky o Češích ve světě vznikají v produkci Mezinárodního českého klubu o.s.

Hlavním mediálním partnerem projektu je nezávislý magazín Český dialog, který se jako jediný v ČR věnuje nepřetržitě od r. 1990 kontaktům s krajany.

 

České kořeny natáčí tým ve složení: Tomáš Kubák (vedoucí projektu, kamera, režie), z KAM Studia Kyjov, Martina Fialková (produkce, rozhovory, mediální servis, propagace) z Mezinárodního českého klubu Praha a Veronika Hollerová (rozhovory, scénář, zvuk) z Kyjova.

 

Více informací o dokumentech najdete na www.ceskekoreny.cz

kde jsou i přístupné i ukázky z prvního, švédského dílu a fotografie z natáčení.

 

Tiskový servis: Ing. Martina Fialková, Mezinárodní český klub, tel.: 603 930 074

m.fialkova@centrum.cz , www.cesky-dialog.net

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012