Podváděná

Venda Šebrlová 12 2012 Knihy česky

Kateřina Janouchová je Češka, která píše švédsky. Ve Švédsku rodina disidenta Janoucha našla azyl, když byla vyštvána režimem z tehdejšího socialistického státu. Kouzelné jsou její knížky pro děti o Ivance, která je nemocná, myje se, jí...

Kniha pro dospělé „Podváděná“ má zřetelně autobiografické prvky (např. jaké jsou potíže se zvládnutím rodiny s mnoha dětmi). Přestože má porodní asistentka Cecilie Lundová čtyři děti, nikdy ji nepřestalo okouzlovat narození dítěte a tak se pod tíhou starostí na klinice i doma pozvolna začíná rozpadat manželství s fotografem na volné noze Johnem.

Své pocity z práce i rodinných problémů se zpovídá na blogu, kde má anonymní čtenáře i rádce. Navíc se objeví Johnův nemanželský syn Simon, o kterém jeho otec neměl dosud tušení a zabydlí se dokonce v jejich domě. A Cecilie se dozví, že manžel má milenku...

Jejím heslem se stanou dvě věty: „Musím na to přestat myslet. Musím se vyspat.“ A utíká k počítači, kde si může dělat co chce... A k babičce Sonje, která všemu rozumí a na rozdíl od její matky je schopná pomáhat.

Je tam spousta kouzelných dialogů, ze kterých jde mráz po zádech – tak jsou věrohodné. Jaká je např. reakce Johna, když se mu Cecilie přizná ze čtení SMS v jeho mobilu?

- To se teda předvedla, řekl jí chladně. - Taková ubohost!

Hřbetem ruky si otřela tváře.

- Tak já jsem se předvedla? Co tím myslíš? A jak velká ubohost je nevěra? Co?

- To je něco jinýho! Ale vlízt mi do mobilu jako nějaká zatracená špionka...

Není to jen kniha o rodinném rozvratu, ale taky detektivka s pěkně zašmodrchanou pointou. K. Janouchová chystá další knihy s hlavní hrdinkou Cecilií a je pravděpodobné, že budou napsané stejně svižnou švédštinou a Lucií Johnovou stejně dobře přetlumočené do svižné češtiny!

Vydalo nakl. Mladá fronta

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012