Vánoční večírek MČK a redakce Českého dialogu

-ES- 12 2012 Ostatní česky

Druhá část

Druhá vyznamenaná je Jiřina Hanzlová. Seznámily jsme se v roce 1990 u příležitosti vzniku honorárního zastupitelství  Austrálie v Československu. A od té doby je Jiřina Hanzlová věrná Českému dialogu, Mezinárodnímu českému klubu, jemuž pomáhala v prvních krůčcích. V letech 1996 a 1997 (kdy jsme na rok měli sponzora) byla jeho ředitelkou a zastala veškerou práci i s výrobou časopisu, organizováním akcí MČK atd.,  když jsem na tři měsíce odjela do Austrálie.  To je na knihu . Zkrátka Jiřina Hanzlová, ačkoli má své zaměstnání jako odpovědná korektorka v nakladatelství Mladá fronta, pomáhá obětavě s čím je třeba. A taky s námi na večírcích zpívá, vždyť je odchovanka slavného dětského sboru Kulínčat, tak jako třeba Jana Koubková, Jiří Korn…..!

Historička, dr. Jana Volfová dostane medaili příští rok, neboť to bude již patnáct let, co s námi pracuje. Napsala velkou řadu historických článků,  a to vtipně, což nebývá pravidlem. Její články zaujaly vydavatele Alexandra Tomského natolik, že staly podnětem pro tři veselé i poučné knížky s názvem  Českých dějin hrátky ošidné. První se pro velký zájem dočkala třech vydání, další neméně.  Přesto paní spisovatelka nezpychla a píše pro nás nezištně (!) dál. Loni Jana Volfová získala zaslouženě cenu Český patriot.

 

Jak jsme po zahájení večírku představovaly s kolegyní Martinou Fialkovou hosty, vyšlo nám, že na řadě pro ocenění je  i Lidka Lojdová se svými vtipnými kresbami a, básněmi a povídkami, Venda Šebrlová, která píše Stalo se, glosy a recenzuje knížky.  A vlastně i další dobří lidé, kteří jsou členy klubu.

 

Martina už deset let mj. připravuje za klub pořady Hovory bez hranic (taktéž snad její stejnojmenná knížka spatří někdy světlo světa) A představily jsme spolu i další hosty. Byli jimi kromě shora zmíněných:

 

Pavla Šulcová, její ž příběh je dojemně popsán v knížce Vzpomínky malého uprchlíka. Pavla se v devadesátých letech vrátila do země, odkud jí rodiče odvedli, když jí bylo devět let.  Zachovala si krásnou češtinu a přidala k ní díky životu v Kanadě a v USA perfektní angličtinu, takže je dnes vyhledávanou učitelkou angličtiny. Napsala také praktickou učebnici Frázová slovesa, kterou máme pro zájemce také v naší redakci.

Milan Leimberger  je Pavly přítel, který se nedávno vrátil z Kalifornie a celý náš večírek nafotil. Umí pracovat  s diapozitivy, měnit je na obrázky na CD atd., , umí měnit staré velké vikdeokazety na  DVD a další věci, týkajících se takových a podobných, technických záležitostí, kterým já vůbec nerozumím. Takže jsem ho hned radostně zahrnula horou starých diáků…a už mi volal, že je má hotové – hurá!

 

Na fotografii Jiřina hanzlová přebírá ocenění a růžičku

foto: Josef Louda

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012