Stalo se v listopadu ... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 12 2012 Aktuality česky

Oslavy 17. listopadu se změnily v bouřlivou kritiku současné vlády. Např. na Václavském náměstí se sjelo na 20 tisíc lidí z celé republiky a byl to mentálně jedovatý mix spravedlivých nespokojenců, extrémistů, odborářů a profesionálních řvounů. Hodně se mluvilo o církevních restitucích a rozkrádaní. Naopak na Národní třídě, kde se odehrál  v roce 1989 policejní masakr, přišlo kromě politiků jen pár desítek lidí...

X  Do čela Ústeckého kraje se dostal komunista Oldřich Bubeníček (původním povoláním sklářský dělník, od roku 1919 starosta Bíliny).  Byl zvolen většinou sociálních demokratů a komunistů. Do partaje vstoupil v době normalizace.

X Rozpadla se populární moderátorská dvojice televize Nova Karel Voříšek – Markéta Fialová. Na Voříška prasklo, že během vysokoškolského studia spolupracoval se Státní bezpečností a udával své spolužáky. Od práce byl odstaven, dokud se věc nevysvětlí (?).

X Na kongresu ODS obhájil své předsednictví Petr Nečas. V rozhovoru pro Lidové noviny si liboval, že strana nepropadla „nějakému“ pesimismu a defétismu a všichni se shodli na to, že je třeba tvrdé a týmové práce. Delegáti se tedy vzácně shodli v tom, že se strana musí změnit – ovšem, v čele strany zůstali stejní lidé! Jen  Miroslava Němcová ztratila post 1. místopředsedkyně.

Ministr financí Miroslav Kalousek vydal další, už třetí emisi dluhopisů. Na trhu se hřála je chvíli: lidé v naději, že tyto peníze nebudou podléhat inflaci, nakupovali a nakupovali...

X Prezident Václav Klaus dal milost svým povedeným osobním strážcům! Ti nedokázali v Chrastavě ochránit naši hlavu státu před střelcem Pavlem Vondroušem. Ten se klidně protáhl davem lidí až k cíli a sedmkrát vystřelil plastové kuličky z airsoftové  pistole. Ochránci tedy unikli soudu, ale přesto už prezidenta „chránit“ nebudou. Nezdolný Vondrouš odjel v polovině listopadu do Vídně, kde prezident Klaus představoval svou další knihu. Rakouská ochranka však „plastového atentátníka“ zadržela dřív, než se stačil k prezidentovi přiblížit.

X Nečasova vláda ustála další hlasování o důvěře a prosadila důchodovou reformu a také zvýšení daní. Sedmý listopad si tedy můžeme pamatovat z dalšího neblahého důvodu (dřív VŘSR, teď vyšší daně). Další důvod, proč šetřit na stará kolena! O sedm procent se zvýšila daň z přidané hodnoty také zdravotnických potřeb. Končí tak vyjednaná výjimka, kterou jsme měli v rámci EU. Přitom pojišťovny mají stropy, v rámci kterých hradí chronicky nemocným pacientům nákupy. Jen testovací proužky pro diabetiky budou nemocné stát za rok dva tisíce, dražší budou např. i plenkové kalhoty a berle.

X Navíc byla schválena tzv. předpenze: kdo ztratí práci pět a méně let před odchodem do důchodu, už ji nemusí hledat a vyhne se i přihlašování na úřadu práce. Musí však mít naspořeno v soukromém penzijním fondu (aby měl z čeho žít!).  Až dosáhne kýženého důchodového věku, dostane od státu stejný peníz, jako kdyby byl zaměstnán po celou dobu.

X Nemáme ministra dopravy (Pavel Dobeš) a ministra obrany.  Alexandr Vondra totiž odchází z vrcholné politiky. Muž, který byl mluvčím Charty 77, spoluzakládal Občanské fórum, mj. radil prezidentu Václavu Havlovi, byl velvyslancem v USA, ministrem zahraničí a nyní ministrem obrany. Je mu 51 let a patří k nejvýraznějším osobnostem našeho státu. Jeho život v poslední době poznamenalo vyšetřování předražených zakázek pro armádu. Karel Schwarzenberg jeho odchod označil za tragédii pro Vondru a „jen těžko nahraditelnou ztrátu pro českou politiku“.

X Poslanec Radek John (šéf strany Věci veřejné) oznámil, že se vrací k novinařině. Tím způsobil vlnu vášnivých diskusí o tom, jak moc může prozradit ze zákulisí politiky. V tuto dobu se česká politická scéna vzácně sjednotila v názoru, že firma Empresa Media (mj. časopis Týden) ji tímto kontraktem velmi ohrožuje a budoucí Johnova práce  je vlastně nemorální. John slibuje, že jako poslanec, (který bude mít konkurenční výhodu v přístupu k informacím), bude odkrývat korupci.

X Díky prohibici ubylo vražd, násilí a znásilnění pod vlivem alkoholu. Protože lidé jsou nepoučitelní, dál pijí nekolkovaný jedovatý alkohol a dál umírají... V domácích zásobách jsou údajně další tisíce lahví smrtícího pití.

X Vladimír Dlouhý, Jana Bobošíková a Tomio Okamura vypadli ze hry: nedodali v zákonné lhůtě požadovaných 50 tisíc věrohodných podpisů na podporu kandidatury ve volbě prezidenta. Desítky brigádníků na ministerstvu vnitra kontrolovali správnost udaných adres. Všichni tři kandidáti se radí se svými právníky.

X Po dlouhé a dlouhé době jsme se dočkali: šesti miliardářům, kteří v době divoké privatizace z roku 1998 získali jmění na Mostecké uhelné byla obstavena část majetku. Připomínáme jejich jména: Antonín Koláček, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus. To ovšem neznamená, že zchudli, protože aktivity některých z nich jsou jako pavoučí síť – od hazardu až po nemocnice. A miliony se hrnou a hrnou!

X Bývalý ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš dostal šest let za mřížemi, protože si řekl majiteli autoopravny o úplatek a přijal jej (druhou část už za asistence kriminalistů). Opravna se starala o služební auta a Kotrouš slíbil prodloužení prý ohrožené smlouvy.

X Zemřel karikaturista Vladimír Jiránek, který svými kresbami komentoval v posledních desetiletích náš velmi zašmodrchaný vývoj státu i lidí. V jedné kresbě např.  konstatoval v narážce na průzkumy veřejného mínění, že všichni lidé mají právo myslet, ale práva využívá jen třetina lidí...

X Karel Gott po třinácti letech nevyhrál soutěž o Zlatého slavíka. Předčil jej charismatický písničkář Tomáš Klus. Zlatou slavicí je opět Lucie Bílá.

X Dlouho jsem hledala optimistické zprávy nakonec. Tady jsou: zlatá olympijská medailistka Bára Špotáková bude v létě maminkou! Až se věci zaběhnout, chce na podzim začít s tréninkem na olympiádu v Riu v roce 2016. Doufá, že bude stejně dobrá jako lyžařka Kateřina Neumannová - ta po narození dcerky měla ještě lepší výkony. A taky jsme podruhé v historii vyhráli Davis Cup (Štěpánek, Berdych) - poprvé to bylo roku 1980!

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012