Vídeň je Vídeň…

Eva Střížovská 12 2012 MČK česky

Hovory bez hranic s Janem Brabencem - 2. část

 

Po knížce vtipných povídek Cesta na východ, vydané před několika lety, představil nyní  Jan Brabenec knížku Vídeň je Vídeň. Má podtitul…ale bez Čechů by to nebylo vono. Na recenzi se těšte z vtipného pera historičky Jany Volfové, já referuji jen o tom hezkém večeru.

 

Zahájil ho Parnas Quartet směsí českých a rakouských skladeb, což navodilo náladu Vídně na přelomu století.

 

Jan Brabenec ten večer pojal  jako roztomilé divadelní představení včetně historických kostýmů . Na pódiu se střídalo mluvené slovo v podání nejen moderátorky Martiny Fialkové a hlavního muže večera pan Jana. Svou „troškou do mlýna“ přispěly i herečky Hana Maciuchová, Zdena Procházková, múzou či moudrostí obdaření muži  Jan Vodňanský, Miloš Schmied, Miroslav Kněz, Jan Hyhlík, Jiří Rak.

Bethy Cooper, která mj. byla už také hvězdou jednoho večera našich pořadů Hovory bez hranic, je Irka, donedávna žijící v Austrálii. Je zajímavá nejen tím, že má nádherné rezavé dlouhé vlasy,  ale i tím, že mluví česky…  Má také nádherný hlas, kterým zde zapěla italsky Mozartovu skladbu.

 

Úsměvné  bylo vyznání velvyslance v Rakousku Jana Koukala, který z Vídně přijel knihu "pokřtít". Na otázku, má-li tam svou oblíbenou kavárnu, řekl: „Vídeň je celá jedna kavárna a návštěvníci se přemisťují po různých schůzkách z jedné do druhé, takže tam vlastně pracují, žijí a také se tam tvoří politika.“

 

Ke konci večera zazněly písňové perly, které na harmoniku doprovázel a předzpěvoval  Miroslav Kněz. Za císaře pána a jeho rodinu zpíval celý zaplněn ý sál. A natočila si to redaktorka rádia Praha Milena Štráfeldová řkouc, že takhle báječně nazpívané to ještě nikdo z rádia neslyšel a že se to musí napravit.

 

Po skončení pořadu, který by se také mohl zvát happening, byli účastníci pozváni na sklenku vína od Znovínu Znojmo.  Mohli jsme se  pozdravit a krátce pohovořit např. s herečkou Květou Fialovou, zpěvačkou Irenou Budweiserovou, historičkou a spisovatelkou Janou Volfovou, publicistkou a vtipnou  kreslířkou Lidkou Lojdovou, majitelkou Galerie Ostrov Evou Rabasovou, houslovým virtuosem Jaroslavem  Šonským  a s mnoha dalšími  kulturními přáteli.

 

A ještě něco důležitého nakonec. Na jaře se přijd´te do Městské knihovny podívatna premiéru našeho nového dokumentu České kořeny ve Vídni: Jan Brabenec s paní Tamarou a jejich krásná vídeňská galerie zde budou mít důležité místo.

 

Eva Střížovská

Foto: Jan Louda

na fotografii Betty Cooper, Květa Fialová a velvyslanec Jan Koukal

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012