Zvon Ivy Bittové

Olga Szymanská 12 2012 Kultura česky

To je název nového alba IVY BITTOVÉ z vydavatelství Animal ve spolupráci se Supraphonem. Se zpěvačkou na něm účinkuje řada hostů, které provází Pražská komorní filharmonie. Album vychází sedm let po posledním titulu I. Bittové Elida. Zpěvačka, která sklízí doma i v zahraničí velké úspěchy, i její album si proto zaslouží větší prostor.

 

AUTORKA

Narozena v Bruntále Lidmile a Kolomanu Bittovým. Otec, po angažmá ve zdejším orchestru jako trumpetista, hrál na kontrabas v Brněnském orchestru lidových nástrojů. Iva chodila do Lidové školy umění v Opavě – na housle a balet (1964 – 1941), kde ji ovlivnil i houslový mistr Štěpán Kotek (u bratra jeho děda Ignáce zapisoval lidové písně Leoš Janáček). Na přání matky přešla však na obor dramatický. Později se s rodiči přestěhovala do Brna. Již od prvního ročníku na zdejší konzervatoři (1974 – 1978) externě spolupracovala s Divadlem na provázku a po skončení školy se stala jeho členkou. Vytvořila desítky hlavních či stěžejních rolí, zúčastnila se jeho divadelních a „paradivadelních“ akcí Autorsky se podílela na projektech divadla v zahraničí, například: Vesna národů, Together a dalších. V té době se zúčastnila soutěží zpěváků populární hudby a zpívala také s BROLNEM. Vrátila se k houslím: docházela na hodiny k prof. JAMU Rudolfu Šťastnému. V červnu 1984 poprvé vystoupila na Folkovém kolotoči ve Staré Břeclavi jako host Václava Koubka. Od roku 1985 působila v Divadle na provázku na půl úvazku, což jí dalo prostor, aby se mohla hudebně představit s Pavlem Fajtem na veřejnosti. Od roku 1988 začala spolupracovat s brněnskou skupinou Dunaj. Ukončila angažmá v divadle a začala pravidelně vystupovat jako zpěvačka a virtuoska na housle. Roku 1996 se jí a P. Fajtovi narodil syn Antonín (staršímu Matoušovi bylo třináct let). Založila dívčí pěvecký sbor Lelky. Zahájila koncertní spolupráci s kytaristou Vladimírem Václavkem, taktéž inspirovala vznik hudební skupiny Čikori. Iva Bittová vytvořila nezapomenutelné filmové role, především Eržiku v Baladě pro banditu (1979), později ve filmech Želary (2003) a Tajnosti (2007). Společně s P. Fajtem složila a nahrála hudbu k filmu Mikola a Mikolko. Upoutala v televizních filmech Zápisník zmizelého a také Jablko a jeho strom. Vytvořila přes dvanáct domácích autorských alb, sérii zahraničních. Hudebně a hlasově se podílela či hostovala na desítkách titulů jiných umělců. Je zahrnuta v mnoha diskografiích.

 

POSLEDNÍ ALBUM

Je rozmáchlým a zvukově bohatým projektem, obsahujícím starší i novější skladby z bohatého repertoáru výjimečné zpěvačky Ivy Bittové, a to v úpravě pro symfonický orchestr. Jsou zde skladby ze spolupráce s Vladimírem Václavkem, se skupinami Dunaj a Čikori, dále s Pavlem Fajtem i ze sólových projektů, včetně jedné novinky: písně Větvička. Autory orchestrálních aranžmá jsou skladatel a majitel vydavatelství Animal Music Petr Ostrouchov (autor s nominací za hudbu k takovým filmovým skvostům jako Želary, Občanský průkaz a Vendeta na cenu Českého lva a v letech 1993 - 2006 člen skupiny Sto zvířat) a skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková (vede své vlastní trio, vydává sólové projekty: například CD Joy for Joel-2009 a vystupuje v hudeních projektech s Lenkou Dusilovou: Eternal, Seekers, Baromantika). Orchestrální úprava písní (v rozsahu sedmi skladeb) vznikla původně pro zahajovací koncert věhlasného festivalu Struny podzimu 2009 s Pražskou komorní filharmonií (uvedený v kostele sv. Anny-Pražská křižovatka) a o rok později byl z popudu Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů rozšířen na celovečerní program, 2012 ještě rozšířen a upraven pro studiovou nahrávku. Jednotlivé skladby velmi originálně kombinují minimalismus původních s vrstevnatým akordem orchestru i s party sólových nástrojů i s vynikající barevností zvuku, dynamikou a názvuky různých žánrů a stylů. A to pod taktovkou Davida Švece. Nahrávání se zúčastnili instrumentální i vokální hosté: kontrabasista Jaromír Honzák, kytaristé Vladimír Václavek a David Dorůžka (syn legendárního Jana D.), bubeník Miloš Dvořáček ml. (otec, člen známé skupiny Kantoři je jeden z nejlepších na dvanáctistrunnou kytaru), trumpetista Oskar Torok. Soubory: vokální Schola Gregoriena Pragensis, lidový Grunik z Ostravice. Cembalistka Monika Knoblochová, bravurní hráč na středověké nástroje Mario Mesany (Rožmberská kapela), loutnista Jan Čižmář, zpěvačka Lenka Dusilová a také zmínění aranžéři P. Ostrouchov a B. Hlavenková. Soubor Grunik se před deseti lety zúčastnil nahrávání lidových písní pro film Želary. Party pro album vznikly v jeho domovské Ostravici. Vše nahráno a smícháno ve studiích Sono Records s hlavním mistrem zvuku Milanem Cimfem. V londýnském studiu Metropolis album dotáhl věhlasný Tony Cousins (spolupracoval s například P. Gabrielem, D. Sylvianem, M. Nymanem, Genesis, Adele a dalšími hvězdami nejen pop music). Fotografie pro obal vytvořil Salim Issa, samotný obal Aleš Najbrt.

Olga Szymanská

Foto:

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012