Knížecí rozhovory

Venda Šebrlová 12 2012 Knihy česky

Když se sejdou dva chytří a moudří pánové, hned je o čem povídat. Číst jejich společnou knihu je radost, jakých je v naší  literatuře pomálu. Karel Hvíždˇala představuje našeho ministra zahraničí Karla Schwarzenbergra ve volném pokračování knihy „Knížecí život“.  Najdeme tu interview nejen českých, ale také zahraničních publicistů. Rozhovory byly přetištěny se souhlasem autorů a je vidět, jak vyhraněné názory má tázaný bez ohledu na to, kdo se ptá.

Karlu Schwarzenbergovi bylo pětasedmdesát a připomeňme si jeho slavný výrok: „Když se kecaj nesmysly, raději spím!“ (Řekla bych, že v poslední době si dost odpočine.) Podle textů to však nevypadá, protože byl u všech důležitých dění našich nových dějin.

První blok se jmenuje „Návrat do Čech a práce na Hradě“ a začíná 3. března 1990. Poslední rozhovor je z 2. června 2012 a má titulek „Policie se už nebojí velkých papalášů. Doufám, že dojde i na koalici“. V té se na příklad vyjadřuje také k problému církevním restitucím.

XX Vzhledem k tomu, že Česko patří k nejateističtějším státům světa, není vláda k církvím příliš velkorysá?

Vašnosti, když vám ukradnu hodinky a vy byste byl třeba komunista, což je taky menšinový názor, tak bych vám ty hodinky musel vrátit, nehledě na vaše přesvědčení. To s tím nemá co dělat. To je otázka práva, a nikoli náboženského přesvědčení.“

Kniha je velmi přínosná právě teď, kdy spousta lidí je nespokojená se současným politickým klimatem. (Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění důvěřuje vládě jen 12% tázaných.) Málokdo z nás má takové znalosti o světě i Česku jako Karel Schwarzenberg. A jen výjimeční jedinci jsou schopní tak jasně vysvětlovat zákonitosti dějin.

Vydalo naklad. Portál

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012