Rozhovory s režisérem Ermannem Olmim

11 2012 Kultura česky

Cesty osudu jsou někdy nevyzpytatelné. Když mě na jaře loňského roku požádal pražský redaktor, badatel a filmový historik Petr Slinták o asistenci a spolupráci na překladu knihy rozhovorů s italským režisérem Ermannem Olmim, připadlo mi to jako sen. Protože tento tvůrce je nejen světově známý filmový klasik, ale je zároveň umělec, který zasvětil velkou část svého života rodné Lombardii, oblasti v severní části Itálie, která se před dvaceti lety stala i mým druhým domovem.

 

Snad i proto je mi Olmiho tvorba tak blízká. V jeho snímcích nacházím důvěrně známá místa, zvyky a typologie mých nynějších krajanů. Kromě toho jsou mnohé z filmů Ermanna Olmiho prosáklé středoevropskou kulturou, a on sám, jak vypráví během našeho rozhovoru, k ní a také k naší zemi má vřelý vztah. Vyprávěl nám o své cestě do Prahy v 60. letech, o festivalu v Karlových Varech, o jeho okouzlení českými animovanými snímky. Zasněně zavzpomínal na natáčení jednoho z filmů v Českém Krumlově. Byl to nezapomenutelný zážitek, o který se s autorem celého projektu Petrem Slintákem snažíme podělit s českými čtenáři překladem původního italského vydání  knihy rozhovorů s Ermannem Olmim. Ten jsme navíc doplnili o nový rozhovor, který proběhnul během naší návštěvy v režisérově domě v severoitalském Asiagu. Petr Slinták pro knihu napsal i rozsáhlou úvahu o životě a díle Ermanna Olmiho.

Nová publikace, kterou vydalo příbramské nakladatelství Camera obscura, není jen povídáním o Olmiho filmech. Režisérovy vzpomínky a vyprávění  provázejí čtenáře italskou historií a kulturou od konce 18. století až do současnosti. A pro mě, která jsem si tuto zemi zamilovala a zvolila svým novým domovem, byla spolupráce na této knize velkým obohacením a zároveň možností, jak přispět alespoň malou kapkou k šíření italské kultury v mé rodné vlasti.

Martina Mezírková, Bergamo (Itálie), 28.11.2012

 

Autorka narozená 1.4.1972 ve Zlíně, od roku 1990 žije v Bergamu v Lombardii, překladatelka a tlumočnice, spolupracuje a je členkou českých krajanských spolků a sdružení Čechů a Slováků v Itálii.

http://www.cameraobscura.wz.cz/

http://nostalghia.blogspot.it/2012/11/ermanno-olmi-rozhovory.html

http://25fps.cz/2012/olmi/

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012