Písničkář

9 2002 Kultura česky
obálka čísla Na Smíchově o pouti na rynku,
potkal voják rozmilou Mařenku.
Zeptal se jí zvesela, jestli by ho nechtěla,
že byl jako malovaný, řekla celá zardělá:

Za vodou, za vodou
za Vejtoňskou hospodou
až vyjde měsíček,
dám ti z lásky tisíc hubiček.

To je úryvek z písničky Karla Hašlera s názvem Před Vejtoňskou hospodou. Je nahrána na novém CD s názvem Písničky pražských starostů. Vydal je starosta Prahy 13 Petr Bratský (rozhovor s ním byl v ČD 4??), který také písničky o Praze zpívá za pomoci své hudební rodiny i všech pražských starostů. Od Karla Hašlera je jich tu pět, další jsou například Tydlidát J. Mottla, lidové Když jsem přišla k Vonáskovům, Ku Praze uhání vlak, Stodůlecká, U direkce praskla puma, Na Marjánce a Točte se pardálové J. H. Zefiho, Na Vlachovce A. Mošny a J. Kordy. Celkem 15 půvabných starých písniček o Praze, pospojovaných sborem patnácti pražských starostů pějících Pějme píseň dokola... tvoří originální CD, které jistě potěší jak Pražáky, tak sběratele zajímavých nahrávek či posluchače za zahraniční, kteří mají vztah k Hašlerovi a k tomu typu muziky.

K CD patří velmi pěkná doprovodná knížečka (výtvarně upravil J. Fiala) s texty všech písniček, s fotkami všech starostů a také kouzelných dobových fotografií míst, o kterých se zpívá.

Ing. Petr Bratský, který se mezitím ze starosty stal senátorem, věnuje 5 Kč z každého prodaného CD na vybudování sochy Karla Hašlera, jak jsme již informovali. Pro jistotu připomínáme, že socha českého vlastence a písničkáře Karla Hašlera, který byl umučen fašisty v roce 1941 v koncentračním táboře Mauthaussen, by měla stát na jednom z vyvýšených míst matičky Prahy, např. na Petříně či nejlépe na Zámeckých chodech, o kterých také zpíval.

Pro výstavbu sochy Karla Hašlera bylo založeno občanské sdružení Písničkář. Na jeho konto už se začaly scházet první finanční příspěvky. Bohužel, kvůli srpnovým povodním zřejmě na nějakou dobu ustanou. V každém případě, Písničkář uvítá mezi sebe zájemce jak o finanční či organiazační pomoc. Můžete psát na adresu redakce...

A hlavně - napište si o prima CD se staropražskými hity. Cena je i s poštovným: V ČR 300 Kč, v Evropě 15 Euro, v zámoří 15 USD.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012