Karikaturista Josef Poláček

Josef Krám 11 2012 Kultura česky

(27. 2. 1925), rodák z Chábor u Dobrušky, autor mj. známého protinormalizačního kresleného vtipu Kterýpak zvíře,  byl nyní poctěn nejvyšším oceněním České unie karikaturistů Řádem bílé opice.

Grafik Josef Poláček, žijící ve Varnsdorfu, je obdržel za svou celoživotní tvorbu. Název ceny "Řád bílé opice" vychází ze znaku unie s bílou opicí (symbol satiry v parafrázi na bílého lva v českém státním znaku). Předání ceny se konalo 3. listopadu v Praze. Protože se na cestu do Prahy zdravotně necítil, tak je z rukou předsedy unie Břetislava Kovaříka převzala jeho dcera Klára Mašanská. Předchozími laureáty ceny se stali například Jiří Winter-Neprakta, Miroslav Barták, Vladimír Renčín, Jiří Slíva a v tomto týdnu zemřelý  Vladimír Jiránek. Profesní kolegové na Poláčkovi oceňují výjimečně plodnou a vytrvalou činnost. První svou výstavu karikatur připravil už v roce 1944 v kině Panorama v Dobrušce ve svých 19 letech. Od té doby uskutečnil přes 130 výstav, z toho polovina jich byla věnována kreslenému humoru a karikaturám. Dohromady jeho pracovní stůl opustilo na sedm tisíc vtipů. Publikoval ve dvou stovkách novin a časopisů, ve dvou desítkách publikací. O stovkách výstav, kterými prezentoval výtvarné práce kolegů, ani nemluvě. Josef Poláček i nadále připravuje výstavy, kolegům a přátelům zasílá cyklus tematických "Pohledů Josefa Poláčka", stará se o výstavní prostor ve zdravotním středisku HEL&P v Cihlářské ulici. V květnu vystavoval Karikalbum v domě kultury v Rumburku a právě nyní v listopadu probíhá výstava „Šrafiky Josefa Poláčka“ v Galerii městské knihovny v Lounech.            Před třemi lety město Varnsdorf udělilo Josefu Poláčkovi čestné občanství za celoživotní přínos ve výtvarné oblasti a významnou propagaci města.

O této osobnosti mám už dříve ve svém DVD průvodci a nejnověji  na straně 98 a následujících ve 2., rozšířeném vydání právě vydaného eBooku (elektronické knize) Průvodce Rychnovem a Čtení o Poláčkově městě . Ten jsem minulou středu věnoval městu Rychnovu nad Kněžnou, je ke čtení (“listujete” si v ní) i stažení na mém webu www.rychnovskypruvodce.info po kliknutí na ikonku eBook a také na úvodní straně webu města www.rychnov-city.cz .

(Redakce Českého dialogu upřímně gratuluje našemu milému přispěvateli a dobrému člověku. - ES)

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012