O volbách

11 2012 Aktuality česky

I u nás v USA je „blbá nálada“ po volbách. Je jasné, že nešlo jen o souboj mezi demokraty a republikány. Šlo o to, má-li občan mít odpovědnost za svoje činy, nebo má-li zůstat celý život rozmazleným dítětem, které všechno chce mít už včera, a když to nejde, požaduje, aby se o něj „někdo“ staral.

Za starých dobrých časů nás učili, že nejdříve si musíš na věci vydělat, a pak si je můžeš  koupit. Dnes je tomu často naopak – „Já chci všechno mít, ale nemám na to, tak si půjčím, nebo si to vydupám ze státní pokladny, nebo to ukradnu.“ Bývalo desatero přikázání – kam se to ztratilo? Učili jsme se: „Miluj bližního svého jako sebe samého.“ šechno je dovoleno včetně hrubého chování a nestoudnosti. Když kandidát na jakoukoliv funkci potřebuje více hlasů ke zvolení, tak si je nějakým způsobem opatří – včetně podvodů. Naslibuje hory doly. To funguje až potud, dokud jsou peníze ve státní kase. Ale ty už také docházejí. Nevadí, zvýšíme daně, a to komu? No přece těm, kteří ještě byli tak hloupí, že se něčemu naučili, pracovali, zakládali nové podniky, vymysleli nové vymoženosti, najímali pracovníky a platili daně. Nejsme za nic odpovědni – ani za své zdraví. Budeme jíst, nač je chuť, i třeba nezdravě, budeme popíjet alkohol do nekonečna, budeme brát drogy a když onemocníme, stát to zaplatí, případně to zaplatí ti „bohatí“, kteří byli schopni si najít slušné zaměstnání. Je na světě moc lidí, kteří by pracovat mohli (i s nějakým tím handicapem), ale kteří nikdy dělat nebudou. Ti pak naříkají na diskriminaci, brečí a škemrají a nakonec dostanou různé „dávky“, jen aby byli zticha a zvolili nějakého Jánošíka do funkce. Tak to dopadlo v USA a podobně to začíná vypadat v ČR, kde se chystá přímá prezidentská volba. Vzpomeňme, jak to bylo třeba v roce 1918. Dělal profesor Tomáš Garrigue Masaryk nějakou prezidentskou kampaň? Ani ho to  nenapadlo! Vlastně ani nebyl doma v Praze. Kolem 28. října 1918 byl v USA, kde vyjednával s prezidentem Wilsonem, jak dopravit české a slovenské legionáře z ruského Vladivostoku domů do vlasti východním směrem, protože přes Rusko to nešlo kvůli revoluci. Mezitím ho doma zvolili prezidentem a Masaryk se vrátil do Prahy až před Vánocemi roku 1918. A jeho první cesta vedla do nemocnice za manželkou Charlottou.

Kterýpak ze současných prezidentských kandidátů je schopen něco podobného dokázat dnes? Ať se přihlásí. Hned ho zvolíme prezidentem bez dalších debat.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012