Stalo se v říjnu...

Venda Šebrlová 11 2012 Aktuality česky

a stojí za pozornost

 

Celý měsíc jsme napjatě sledovali, kdo všechno se bude ucházet o český trůn. (Do prezidentských voleb se nakonec dostalo 11 uchazečů). Nejlépe to vypadá pro dva bývalé ministerské předsedy: Jana Fischera a Miloše Zemana. Kandidáti a jejich štáby přemýšlejí, jak vnutit lidem do vánočního shonu také úvahy o vhodném prezidentovi. Začátkem října bylo jasné, že Miloš Zeman bude nalévat štědrovečerní polévku – a že už na Mikuláše chystá nějakou taškařici. Karel Schwarzenberg chce před svátky čepovat v hospodách pivo a přitom zjišťovat, co si lidé myslí.  Problém je v tom, že o Vánocích bude většina lidí raději doma. A než na všechny prezidentské kandidáty se budou dívat na stokrát ohrané pohádky. Přitom volby jsou už 11. a 12. ledna, druhé kolo o čtrnáct dní později.

 

Dál probíhaly diskuse o útoku na prezidenta Václava Klause. V Chrastavě na něj vystřelil dělník Pavel Vondrouš z airsoftové pistole na plastové kuličky. Prezidentovi muži si získali celosvětovou pověst nejblbější ochranky. Znovu a znovu jsme si užívali záběry z útoku, kdy nabušení pistolníci nevěřícně koukali na akci a pak se otočili zády... Všude jinde by útočníka rozstříleli na kusy a prezident by ležel na zemi, chráněný těly svých strážců. Kdo může za útok na prezidenta? Podle Václava Klause „rozeštvávači v médiích“. Nakonec prezident prohlásil: „Budou-li mne zastrašovat, zůstanu v politice!“

 

Ruzyňské letiště dostalo jméno Letiště Václava Havla, Praha. Slavnost pojmenování byla krátká, příjemná a nebyl na ní nikdo z nepřátel exprezidenta. Václav Klaus byl zaneprázdněn...

 

Prezident Václav Klaus si naposledy užil pozvolnou chůzi špalírem stojících hostí při předávání vyznamenávání 22 osobností u příležitosti 28. října. Byli oceněni  bojovníci proti totalitním režimům, umělci, vědci a oceenění také patřilo lékaři-hrdinovi Rudolfu Zvolánkovi. Největší diskuse vyvolalo udělení Medaile za zásluhy spisovateli Otovi Filipovi, který před svou emigrací do Německa spolupracoval s StB.

 

Taky dál umírali lidé na otravu metylalkoholem a to přesto, že policisté běhali od jednoho skladu do druhého a zabavovali pančovaný alkohol. Taky zajišťovali a zatýkali podezřelé osoby. Jenže je vidět, že lahví s jedem je mezi lidmi spousta a ne všichni věří tomu, že by je mohl zabít. Takže sanitky vyjíždějí, lékaři zachraňují a doma se na stolech objevují další nekolkované lahve. Mrtvých je přes třicet, obviněných přes čtyřicet.

 

Nečasova koaliční vláda pořád čelila možnému pádu a na klidu jí nepřidaly ani říjnové volby, kdy pravice dostala v regionech silně na zadek. Výsledky senátních i krajských voleb znamenaly prohru ve všech krajích kromě Plzně. Úspěšná byla ČSSD a reinkarnovaná KDU-ČSL. Radovali se komunisté, TOP 09 se vytrácí z politické scény.

 

Víc než politiků nám byl líto hasiče Jakuba Halíka (37), který po 196 dnech po unikátní operaci zemřel. Statečný chlap měl rakovinu srdce a tak mu je lékaři v pražském IKEM vyňali a voperovali dvě pumpy. Čerpadla krve fungovala bezvadně a J. Halík čekal, až se objeví vhodný dárce srdce. Selhaly mu však ledviny a játra. Na jeho pohřbu byl i smutný prof. Jan Pirk, který operaci vedl.

 

Další jméno znají všichni – režisér Břetislav Pojar zemřel. Natočil hodně animovaných filmů, které jsou charakteristické dokonalou spoluprací technickou a výtvarnou. Generace dětí např. vyrůstaly na příbězích kolem tajuplné zahrady a vzteklého kocoura. Zlidověla hláška: „Kocoure Moure, seš doma? – Nejsem! – Tak vidíš, že není doma!“

 

Martě Kubišové bylo 70 a na francouzském velvyslanectví dostala Řád čestné legie za svůj celoživotní boj za spravedlnost a pravdu.

 

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012