Brundibár v Českém muzeu hudby

Na měsíc listopad připravilo Národní muzeum – České muzeum hudby cyklus pořadů věnujících se dětské opeře Brundibár. V neděli 4. 11. od 17.30 zve na uvedení této opery v podání komorního orchestru Archioni Plus a Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením Zdeny Fleglové. Představení je pečlivě nastudovanou replikou terezínské opery a je s úspěchem uváděné v Čechách i v zahraničí již déle než 20 let.
Uvedení opery bude předcházet pásmo básní terezínských dětí zhudebněných skladatelem Michalem Macourkem. Ve čtvrtek 8. 11. od 17.00 následuje přednáška doc. Vlasty Koubské, která návštěvníky seznámí s okolnostmi vzniku a pozoruhodném osudu této opery. Série pořadů bude ukončena 14. 11. v 17.00 besedou s pamětníky uvádění Brundibára v táboře Terezín za druhé světové války.
Dětká opera o dobru a zlu, o dětech a zlém flašinetáři, autorů Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera vznikla v 1938, a to pro soutěž vypsanou Ministerstvem školství a národní osvěty. Vzhledem k nadcházejícím událostem nebyla soutěž nikdy vyhodnocena a operu čekal jiný a dramatičtější osud. Pro své pravidelné uvádění v terezínském ghettu se stala jedním ze symbolů holocaustu. Brundibár svou zpěvností a příběhem o vítězství dobra nad zlem byl i je blízký dětským divákům a jeho moderní hudba přináší zážitek i dospělým.
České muzeum hudby uvádí Brundibára v rámci doprovodného programu k výstavě Kouzelné hrací strojky.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad