Brundibár v Českém muzeu hudby

Maf 10 2012 Kultura česky

Na měsíc listopad připravilo Národní muzeum – České muzeum hudby cyklus pořadů věnujících se dětské opeře Brundibár. V neděli 4. 11. od 17.30 zve na uvedení této opery v podání komorního orchestru Archioni Plus a Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením Zdeny Fleglové. Představení je pečlivě nastudovanou replikou terezínské opery a je s úspěchem uváděné v Čechách i v zahraničí již déle než 20 let.

Uvedení opery bude předcházet pásmo básní terezínských dětí zhudebněných skladatelem Michalem Macourkem. Ve čtvrtek 8. 11. od 17.00 následuje přednáška doc. Vlasty Koubské, která návštěvníky seznámí s okolnostmi vzniku a pozoruhodném osudu této opery. Série pořadů bude ukončena 14. 11. v 17.00 besedou s pamětníky uvádění Brundibára v táboře Terezín za druhé světové války.

 

Dětká opera o dobru a zlu, o dětech a zlém flašinetáři, autorů Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera vznikla v 1938, a to pro soutěž vypsanou Ministerstvem školství a národní osvěty. Vzhledem k nadcházejícím událostem nebyla soutěž nikdy vyhodnocena a operu čekal jiný a dramatičtější osud. Pro své pravidelné uvádění v terezínském ghettu se stala jedním ze symbolů holocaustu. Brundibár svou zpěvností a příběhem o vítězství dobra nad zlem byl i je blízký dětským divákům a jeho moderní hudba přináší zážitek i dospělým.

 

České muzeum hudby uvádí Brundibára  v rámci doprovodného programu k výstavě Kouzelné hrací strojky.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012