Australané mají zájem o budovu Národního divadla

10 2012 Kultura česky

 

Česká historická architektura má vývozní potenciál. A to tak silný, že o jednu z nejvýznamnějších staveb Česka projevilo zájem australské město Melbourne. Druhému největšímu městu Austrálie totiž chybí výrazná dominanta, kterou se v podobě budovy opery může pochlubit Sydney.

„V polovině září nás navštívili zástupci melbournské radnice včetně radního zodpovědného za kulturu. Zajímalo je, co bychom řekli nápadu postavit v Melbourne kopii našeho Národního divadla“, potvrdil informaci E15 zdroj z pražského magistrátu. Radnice v Melbourne prý není příliš spokojená s tím, že hlavní město státu Victoria je ve světě známé prakticky pouze coby místo konání tenisového turnaje Australian Open a velké ceny seriálu formule 1. „Ano, je to skutečně tak. Chceme se více zaměřit na kulturu. Máme několik výborných divadelních spolků, kterým bychom chtěli nabídnout prostory v nové budově. Také plánujeme pořádání pravidelného australského divadelního festivalu,“ vysvětlil E15 Darren Pearce z tiskového oddělení melbournské radnice.

 

Turisté nechtějí moderní stavby

 

Radní se prý do Česka vydali proto, že v Melbourne funguje významná česká komunita, která je na existenci zlaté kapličky upozornila. „Původně jsme chtěli postavit moderní budovu, ale provedli jsme si průzkum a ten přinesl zjištění, že obyvatelé i zahraniční návštěvníci Melbourne nejvíce oceňují historické stavby, kterých bohužel mnoho nemáme. Dalším hlediskem výběru podoby nové budovy byl tedy i požadavek, aby se stala nejen novým kulturním centrem celé jihozápadní Austrálie, ale především dominantou samotného města,“ dodal Darren Pearce. Nic proti tomu nenamítá ani pražský magistrát. „Přiznám, že nás tato žádost zaskočila, ale spíše se vyjádříme kladně. Pokud bude splněna podmínka, že u vchodu do budovy bude zřetelně uvedeno, že původní Národní divadlo stojí v hlavním městě České republiky, z turistického pohledu to může mít zajímavý přínos i pro nás,“ vysvětlil zdroj z magistrátního odboru kultury.

 

Dělníci i finance z Česka

 

Zástupci města Melbourne ale nejednali pouze s pražským magistrátem. Aby totiž svolení k okopírování budovy Národního divadla získali, hodlají ke stavbě využít například i české architekty a stavebníky. Australané navíc navrhli, že česká strana by se mohla podílet i na samém financování stavby. „Takovou nabídku jsme skutečně obdrželi s tím, že radnice v Melbourne se na nás obrací jako na největšího specialistu na financování nemovitosti v Česku. Myšlenka nás sice velmi zaujala, ale nabídku jsme museli odmítnout. Hypoteční banka se věnuje pouze financování bydlení fyzických osob,“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky. „Naše banka se ale rozhodla využít této kuriózní poptávky a do široké palety poskytovaných služeb jsme okamžitě zařadili novinku, takzvanou Australskou hypotéku. Češi s humorem nazývají Austrálii zemi protinožců, u nichž je všechno obráceně. I naše Australská hypotéka je tak trochu naopak: čím větší hypoteční úvěr klient čerpá, tím nižší úrokovou sazbu získá,“ vysvětluje Jan Sadil.

 

Vyšlo 16. 10. v deníku E15

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012