Aktuálně z české vědy

Stáňa Wildová 10 2012 Ostatní česky

 

☻ V Dolních Břežanech vyroste komplex, který má od r. 2016 sloužit mezinárodním týmům jako supermoderní pracoviště s nejvýkonnějším laserem světa.

 

☻ Čeští badatelé instalovali citlivé 3D dilatometry české výroby v zóně známého seismoaktivního zlomu San Andreas v jižní Kalifornii. Jsou součástí téměř globální sítě, kterou AV ČR provozuje, analyzuje a vyhodnocuje. Dlouhodobá měření s novými a unikátními poznatky probíhají již na 4 kontinentech.

 

☻ Ve Fyziologickém ústavu byl uveden do provozu hmotnostní spektrometr, který umožní lépe zkoumat působení potravy a léků na tkáňové a buněčné metabolické systémy. Přístroj za cca 10 mil. Kč využijí i další ústavy a pracoviště.

 

☻ Evropská jižní observatoř (ESO) oslavila 50 let od svého vzniku. Jejím členem je od r. 2007 rovněž ČR. ESO je nejproduktivnější pozemní observatoří na světě. Provozuje 3 unikátní observatoře s nejčistší oblohou na jižní polokouli – La Silla, Paranal, Chajnantor.

 

☻ V roce 1912 provedl rakouský fyzik Viktor Franz Hess několik letů balonem, při nichž zkoumal záhadné záření. Dosáhl výšky 5 km nad zemským povrchem a prokázal, že s výškou ionizace vzrůstá. Objevil tak kosmické záření – proud vysoce energetických částic z vesmíru. Za svůj objev obdržel v r. 1936 Nobelovu cenu. Ani po 100 letech zkoumání však není záhada kosmického záření plně rozluštěna. V současnosti se odpovědi na otázky snaží nalézt Observatoř Pierra Augera v Argentině, na jejímž vybudování a provozu se podílejí i čeští fyzikové a astronomové. Rozsáhlého mezinárodního projektu analýzy kosmického záření s nejvyššími energiemi se účastní přes 400 badatelů ze 17 zemí světa.

 

☻ Nanocentrum Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se pochlubilo výsledky své práce ve druhém roce své existence. Provádí badatelský výzkum ve fyzikální chemii a napomáhá uplatňování výsledků v praxi, podílí se na výuce a vzdělávání odborníků i veřejnosti. V aplikačním projektu, který se týká konzervace materiálů památkových objektů, vyvíjejí vědci nové prostředky a technologie pro restaurování vápence, pískovce, opuky, dále omítek, fresek, štuků, sgrafit apod. Nanomateriály a nanotechnologie podporují vyšší účinnost čistících i preventivních zásahů, byla vyvinuta řada čisticích mikroemulzí INOCLEAN pro šetrné odstraňování nežádoucích polymerních a olejovitých vrstev z povrchů materiálů. Ústav pracuje na technologiích pro konsolidaci památek degradovaných povětrností, vytváří nové biocidní prostředky na ochranu povrchů staveb, založené na nanostrukturách kovů.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012