Pražská záchranka má 155. narozeniny!

Venda Šebrlová 10 2012 Ostatní česky

Dne 8. prosince 1857 vznikla záchranná služba, která měla toto heslo: „Ochrániti, co jest ochrany hodno, zachrániti v každém druhu nebezpečí jak životy lidské, tak i majetek spoluobčanů dobrovolně, neohroženě a nezištně.“. Zásluhu na tom má tehdejší ředitel c.k. Policie pražské baron Paumann. Od toho dne už „sanitka“ vyjížděla k požárům i úrazům. První velkou pohromou, kterou záchranáři řešili, byla povodeň v roce 1890. Ta byla tak hrozná, že strhla dokonce střední část Karlova mostu a na pomoc kolegům přijeli záchranáři z Vídně. I s auty a nosítky. Stanoviště tehdy bylo na spodní části Václavského náměstí.

V prvních letech měla záchranka 36 dobrovolníků, teď 433 stálých zaměstnanců. Dějiny pražských sanitek dávají dohromady na ředitelství od doby, kdy tam v roce 1998 nastoupil jako šéf Zdeněk Schwarz. Tehdy byl jediným dokumentem sešit s výstřižky a fotkami. Přesto je pražská záchranná služba prokazatelně nejstarší na světě! Jak se měnil letopočet, přibývalo dokumentů, včetně článků v novinách a výročních zpráv.

Protože bydlím ve Strašnicích, jezdí kolem našich oken z místní hasičárny sanitky v každou denní i noční dobu. Moc dobře si pamatuji, jak jezdily po městě v době záplav v roce 2012, kdy Praha byla skutečně katastrofickým územím.

Po Praze jich i teď z různých stanovišť vyráží na pomoc desítky a dokonce má jezdit po cyklostezkách i lékař na kole. To nevím, na kole nejezdím. Zajímalo by mne ale, jaké dává znamení, aby měl volnou cestu! Zvonkem?

V každém případě jsou 155. narozeniny záchranky důvodem k osobnímu poděkování. Sice jsem nejela sanitkou taženou koňmi (tak stará přece jen nejsem), ale dvakrát velkou sanitkou s houkačkou a v obou případech mi bylo velmi ouvej. Takže děkuji!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012