Ohlasy česky i anglicky

-red- 10 2012 Ohlasy a názory English

Hallo from Texas

Dear Eva,

It was so wonderful hearing from you again and to know that you are enjoying good health and happiness!

Speaking of happiness, we were blessed by visitors from the Czech Republic beginning in Houston on August 28th.  We visited Galveston and then Kemah, where we had dinner at the same place with you.

And as much of Houston as we could cover in two days and then drove to West.

Their names are Monsignor Joef Nuzik, Vicarius generalls, Archipiscopi Olomucnsis, Jan and Magda Mazuch and Jan Surkos from Brno.  They, together with Clarice, participated in the Westfest parade on Saturday morning September 1st and the Westfest Polka Mass Sunday morning, the 2nd.  By the way, their float won first prize!  At the Polka Mass, the Father George Doskocil Assembly of the Knights of Columbus presented Monsignor Nuzik with a chalice and well Paten in honor of Alden Blanar Smith who died November 1, 2001.  This was a very emotional and spiritual experience...the Czechs are beautiful people.

Hopefully, you will come back to visit with us someday soon as we love and respect you very much.

May God Be With You Always,

With love,

Ray and Clarice

 

P.S.  We love our great Czech Heritage more than words can describe!

 

Děkuji svým milým přátelům - honorárnímu konzulovi pro celý stát Texas Raymondu Snokhousovi a jeho ženě-andělu Clarice za tak hezký pozdrav s informací o tom co je u nich společensky nového. I za jejich obětavé aktivity a sponzorství ve prospěch České republiky a českého dědictví.

Jsou to mimořádní čeští vlastenci žijící tisíce kilometrů od staré vlasti svých rodičů a prarodičů. S radostí mohu podotknout, že nejsou sami. Jako v Texasu, tak v Iowě, Nebrasce, Kalifornii, Kansasu a v dalších státech USA naši vlastenci žijí.

Koho by to více zajímalo, může si přečíst mé knížky Texas I či Texas II nebo Velké pláně a jiné velké zážítky. Jsou psány česky i anglicky, tudíž mohou být pomocníky i ve saze vylepšit jeden nebo druhý jazyk čtivou formou.

-ES-

 

Thank you my dear friends- Raymond Snokhouse, Honorary Consul for the state of Texas and his wife-angel Clarice, for such a lovely greeting including information about all the social news. Also for your selfless activities on behalf of the Czech Republic and Czech heritage.

Both of you are outstanding Czech patriots who live thousands of kilometers away from the old country of your parents and grandparents. I am happy to say that you are not alone. Czech patriots live not only in Texas- they are also in Iowa, Nebraska, California, Kansas and in other states of the USA.

If you are interested, I suggest to read my books Texas I and Texas II, or Great Plaines and other unforgettable experiences. All of them are written in Czech and English, so that they can be helpful in improving your knowledge of either language in a readable form.

-ES-

 

Dobrý den, zrovna včera večer jsem si četla cesky-dialog.net, a zaujala mě slova šéfredaktorky paní Evy Střížovské "Slovo na září", které překládala do angličtiny paní Dolanská. Velmi zajímavé. Také i ostatní články. Děkuji vám za upozornění na stránky českého dialogu. Mějte se pěkně. Srdečně zdraví

Marie Vítková,Boskovice

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012