Mezinárodní výtvarno v Bratislavě

10 2012 Kultura česky

Už po čtvrté se konalo v Bratislavě 8. - 16. září.na Gorazdovej Mezinárodné umelecké symposium Hommage á Erna Masarovičová. Vzniklo na počest přední slovenské umělkyně, v prostředí, kde sama tvořila. Uspořádala jej její dcera, také výtvarnice, Kateřina Kissoczy.

Paní Erna tvořila převážně sochy z hrubé oceli, medaile, plakety a šperky ze stříbra.

V prostředí jejího ateliéru od roku 2009 vznikají nové sochy, obrazy a šperky. Účastníci symposia, kteří přicházejí každoročně z více krajin Evropy, přímo na místě, které dýchá inspirací, vytvářejí nová umělecká díla.

Z minulých symposií lze zmínit alespoň některé umělce:

Petr Císařovský, Josef Jankovič, Daniel Brunovský, Martti Aiha, Eya Mustonnen, Flora Vagi, Gisbert Stach. Letos byla vydána rozsáhlá autobiografie Erna Masarovičová, kterou připravila Kateřina Kissoczy za podpory Luby Belohradské a Kamila Vargy.

Čtvrté symposium bylo zahájeno výstavou Mají Steffanové v Galerii Bazén, s názvem Nálezy.

Jako první se představily šperkařky Danni Schwaaag (Německo), Marta Tordai (Maďarsko), Karla Olšáková, Krtistýna Španihelová (ČR), pozdějil se připojili i šperkaři René Hoa a Martin Verner (ČR).

Z Norska přijela výtvarnice Ingebjorg Une Hagen, z Česka Margita Titlová, za Slovensko pak Peter Roller a Lea Fekete. Jako sochaři se představili Rasťo Trizma, Laco Sorokáč, Jano Hochšteter (oba SK), Lubo Mikle, Stano Buán (oba SK), za ČR samozřejmě Kata Kissoczy a Vladimír Říha.

Hudbou provázela Jovanka Trbojevič z Finska, grafiku měla na starosti Zuzana Chmelová, fotografovali Peter Župník, Miro Svolík, Anton Sládek, Roman Patočka, film natočili Martin Hanzlíček s Richardem Krivdou.

A další sysmpozia? Ano, uvažuje se, že by kromě Bratislavy mohly být i v jiných místech, setkání výtvarníků, například v zemích ostatních účastníků.. .

Díky těmto setkáním Kateřina obohatila nejen bratislavskou a evropskou kulturní scécnu, ale podařilo se jí i upevnit ktedit rodinného erbu.

-ED -

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012