Slovo neslovo

Ještě není ani půl měsíce a už bych psala nové slovo. Témat je plno a člověku nad nimi zůstává rozum stát. Například náš předseda vlády a zároveň předseda nejsilnější parlamentní strany ODS Petr Nečas se začíná chovat tak, jakoby se mu v hlavě zavařilo kolečko.
Prosazuje tzv. reformy, které mají údajně vést k ekonomickému růstu tím, že zvýší daně. Tím se všechno zdraží, tzn., že lidé nebudou tolik nakupovat, výrobci nebudou tolik prodávat a stát obdrží zase méně do kasy. To ví každé malé dítě, jenom Petr Nečas (a svéhlavě šílený ministr financí Kalousek) nikoli.
Před dvěma dny měl Nečas projev na strojírenském veletrhu v Brně. Snad aby ukázal, jak podporuje podnikatele, výrobce a vývozce, emotivně mluvil o tom, že je nutno se bránit před módními politickým i projevy. Jako příklad uvedl podporu skupiny Pussy Riot či „dalajlamismus“. K tomu ještě dodal, že kdyby snad byl Tibet svobodný, bylo by to feudální zřízení s... ani už to dál nechci opakovat.
Podle něho právě toto hází klacky pod nohy vývozu.
Jeden z mála rozumných mužů ve vládě Karel Schwanzerberg řekl: „Je to úlet, ale hrozivý! ...Ten projev mezi řádky říká, že třeba v případě exportu jde o to, hodit v případech velkých mocností otázku lidských práv přes palubu. ... Jsem z toho zděšený. V otázce Tibetu se přebírá čínská propaganda. Toto vyjádření je poklona před režimem. A já stále doufám, že žádný český ministr zahraničí nikdy neskloní hlavu před velmocemi, pokud jde o lidská práva. Proti diktátorům se musí postupovat stejně, ať jsou jakkoli velcí...“
Nemohu si při těchto slovech odpustit poznamenat, že právě vyšla úžasně zajímavá kniha o Winstonu Churchillovi, který svým neúnavným bojovým postojem prezentoval právě toto neustupování velkým gaunerům, a tak se zapsal do dějin jako málokdo. Škoda, že Petr Nečas tu knihu asi nečetl...
Mohla bych psát o dalších tématech. Včera jsem například zhlédla film Malý velký muž. Jistě jej všichni znáte. Vynikající herec Dustin Hoffman jako chlapec vychovaný mezi indiány, který se zúčastnil i známé bitvy u Big Horn. Indiáni se v tom filmu nazývali bytostmi.
A dnes ráno mluvil v rozhlase moudrý a vzdělaný geofyzik Václav Cílek, který se nedávno vrátil z pobytu mezi indiány kmene Navahů. Také mluvil o bytostech a hlavně o tom, že se současná tzv. civilizovaná společnost příliš zaměřila na peníze.
Ano, je údajně krize, není na důchody, není na zdravotnictví, není na školství atd., ale je na to, aby vysoce postavení „občané“ rozkradli jak to, co ještě v republice rozkrást šlo, tak i granty z Evropské unie. A nic moc se proti tomu nečiní. Bodejť, přece si kapři nebudou sami vypouštět rybník.
A tak končím částečně levým uchem sledujíc zprávy v televizi a slyším: EKONOMIKA, EKONOMIKA, EKONOMIKA. A říkám: Jděte s ní už někam... cožpak nemáte v hlavě i jiná kolečka?
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad