Slovo neslovo

Eva Střížovská 9 2012 Aktuality česky

Ještě není ani půl měsíce a už bych psala nové slovo. Témat je plno a člověku nad nimi zůstává rozum stát. Například náš předseda vlády a zároveň předseda nejsilnější parlamentní strany ODS Petr Nečas se začíná chovat tak, jakoby se mu v hlavě zavařilo kolečko.

Prosazuje tzv. reformy, které mají údajně vést k ekonomickému růstu tím, že zvýší daně. Tím se všechno zdraží, tzn., že lidé nebudou tolik nakupovat, výrobci nebudou tolik prodávat a stát obdrží zase méně do kasy. To ví každé malé dítě, jenom Petr Nečas (a svéhlavě šílený ministr financí Kalousek) nikoli.

Před dvěma dny měl Nečas projev na strojírenském veletrhu v Brně. Snad aby ukázal, jak podporuje podnikatele, výrobce a vývozce, emotivně mluvil o tom, že je nutno se bránit před módními politickým i projevy. Jako příklad uvedl podporu skupiny Pussy Riot či „dalajlamismus“. K tomu ještě dodal, že kdyby snad byl Tibet svobodný, bylo by to feudální zřízení s... ani už to dál nechci opakovat.

Podle něho právě toto hází klacky pod nohy vývozu.

Jeden z mála rozumných mužů ve vládě Karel Schwanzerberg řekl: „Je to úlet, ale hrozivý! ...Ten projev mezi řádky říká, že třeba v případě exportu jde o to, hodit v případech velkých mocností otázku lidských práv přes palubu. ... Jsem z toho zděšený. V otázce Tibetu se přebírá čínská propaganda. Toto vyjádření je poklona před režimem. A já stále doufám, že žádný český ministr zahraničí nikdy neskloní hlavu před velmocemi, pokud jde o lidská práva. Proti diktátorům se musí postupovat stejně, ať jsou jakkoli velcí...“

Nemohu si při těchto slovech odpustit poznamenat, že právě vyšla úžasně zajímavá kniha o Winstonu Churchillovi, který svým neúnavným bojovým postojem prezentoval právě toto neustupování velkým gaunerům, a tak se zapsal do dějin jako málokdo. Škoda, že Petr Nečas tu knihu asi nečetl...

Mohla bych psát o dalších tématech. Včera jsem například zhlédla film Malý velký muž. Jistě jej všichni znáte. Vynikající herec Dustin Hoffman jako chlapec vychovaný mezi indiány, který se zúčastnil i známé bitvy u Big Horn. Indiáni se v tom filmu nazývali bytostmi.

A dnes ráno mluvil v rozhlase moudrý a vzdělaný geofyzik Václav Cílek, který se nedávno vrátil z pobytu mezi indiány kmene Navahů. Také mluvil o bytostech a hlavně o tom, že se současná tzv. civilizovaná společnost příliš zaměřila na peníze.

Ano, je údajně krize, není na důchody, není na zdravotnictví, není na školství atd., ale je na to, aby vysoce postavení „občané“ rozkradli jak to, co ještě v republice rozkrást šlo, tak i granty z Evropské unie. A nic moc se proti tomu nečiní. Bodejť, přece si kapři nebudou sami vypouštět rybník.

A tak končím částečně levým uchem sledujíc zprávy v televizi a slyším: EKONOMIKA, EKONOMIKA, EKONOMIKA. A říkám: Jděte s ní už někam... cožpak nemáte v hlavě i jiná kolečka?

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012