Film o Karlu Reiszovi uvidí poprvé Ostrava

Do kin míří dokumentární film o Karlu Reiszovi, vedle Miloše Formana nejslavnějším filmaři českého původu.
Slavnostní premiéra filmu Karel Reisz, Ten filmový život se uskuteční v pondělí 24. září 2012 od 19.30 hod v Minikino kavárně v Ostravě a to v rámci 4. ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko. Tvůrci uvedou film za účasti rodiny a přátel Karla Reisze. Osobní účast na slavnostní premiéře potvrdili Pavel Reisz - bratr Karla Reisze a Walter Lassally - držitel ceny Oscar za nejlepší kameru filmu Řek Zorba.
Snímek Karel Reisz, Ten filmový život zachycuje zajímavý osobní i pracovní příběh muže, který si odnesl ze svého dětství v Ostravě a Československu vklad pro zakládání Anglické nové vlny a Free Cinema. Ve filmu o něm vyprávějí členové jeho rodiny, kolegové z britské kinematografie a spolupracovníci jeho slavných filmů. Dále pak i někteří herci, kterým Reisz pomohl nastartovat jejich kariéru. Ukázky z Reiszových děl ilustrují jeho umělecké postoje a východiska a dovolí nahlédnout do nitra jeho postav a příběhů.
Karel Reisz, jeden ze zakladatelů Free Cinema se narodil v Ostravě. Stál u zrodu hnutí, které dalo Británii a světu nový pohled na sociální film. Hnutí, které poté v šedesátých letech inspirovalo Francouzskou a Českou novou vlnu. Karel Reisz se později prosadil i v Hollywoodu (The Gambler 1974, Who´ll Stop the Rain 1978) a stal významnou postavou světového filmu. Jako Wintonovo dítě byl zachráněn před smrtí v koncentračním táboře. Ve 13 letech odjel do Anglie, vstoupil do RAF, po válce se stal pedagogem, ředitelem Britského filmového institutu, úspěšným producentem a režisérem.
Film popisuje Reiszův život se zvláštním důrazem na zásadní vliv, který měl pro založení hnutí Free Cinema. Hnutí, které zanechalo v Británii svůj odkaz a zaznamenalo Británii, která už dnes neexistuje. Filmy Free Cinema jsou cenným dědictvím – fascinujícím, krásným, někdy nadějným a často smutným, ale vždy autentickým. V jeho prvních filmech je možné vidět zásadní vliv Ostravy, města, které je fascinující, často smutné, ale plné života a pravdy. Města, které zformovalo jeho filmovou poetiku. Ve filmu je použito velké množství archivních materiálů z rodinných archivů, z archivu British Film Institute, Národního filmového archivu a Archivu soukromé filmové historie.
Scénář a režie: Petra Všelichová / Dramaturgie: Čestmír Kopecký / Producent: Jarmila Hoznauerová / Zvuk: Jakub Krajíček / Hudba: Jakub Krajíček / Střih: Jaromír Vašek / Kamera: Patrik Hoznauer
Koproducenti:
Česká televize - Televizní studio Ostrava / Čestmír Kopecký - První veřejnoprávní s.r.o. / CinemArt a.s.
Film podpořil:
Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Statutární město Ostrava
Více informací včetně traileru naleznete na: www.karelreisz.cz
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad