Obecní dům: račte si posloužit!

Venda Šebrlová 9 2012 Aktuality česky

 

Obecní dům: račte si posloužit!

 

Nový šéf pražského Obecního domu Vlastimil Ježek byl celé léto v nebezpečí permanentního infarktu. Znám ho už léta a tak vím, že se dovede krásně vztekat. Jenže to, co objevil při přejímání funkce ředitele, nebylo jen okřiknutí užvaněných lidí na poradě. Zjistil totiž, že z Obecního domu se ztratily věci za deset milionů korun. Zatím za deset milionů.

Neexistuje spolehlivá  evidence předmětů a tak chybějí mobilní telefony, televizory, nábytek včetně prosklených vitrín, „drobnosti“ jako varné konvice a nádobí... Prostě všechno, co se v kancelářích vyskytuje pro běžný provoz.  Vím, že u nás v redakci Českého dialogu si hlídáme každou propisovačku a lepící papírky, protože my je nefasujeme, ale kupujeme si je samy (my dobrovolnice).

Při přejímání funkce Vlastimil Ježek zjistil, že neexistuje řádné účetnictví a dozorčí rada si toho nevšimla. Ta taky tento fakt okamžitě popřela! Bývalý šéf představenstva Radovan Šteiner chce do ruky seznam nenalezených věcí, aby mohl sebe a kolegy právně bránit. Navíc se Šteiner (ODS) a Ježek znají už léta a nemají se rádi. To z doby, kdy Ježek jako ředitel Národní knihovny prosazoval stavbu Kaplického knihovny na Letné a Steiner byl velmi proti. Boj tedy nabírá na cílených útocích: Šteiner si prý chtěl vzít z firemního majetku zimní kola na auto a mobil. Ten to popírá s tím, že je chtěl zaplatit hned po opuštění funkce.

Navíc MF Dnes uvedla, že účetní Obecního domu falšovala záznamy a do její kapsy přešlo 400 000 korun. Tato kauza v souvislosti s nastávajícími volbami nastoluje otázku: když takto hospodaří kulturní instituce nepříliš bohatá, jak se asi ztrácejí peníze z těch zazobaných? Vzpomeňme si na Sazku a jejího ředitele Hušáka, ten si samozřejmě přivlastnil miliony.

Pointa této připomínky? Prosím, jděte k volbám, protože jedině tak můžeme aspoň trochu vyčistit ten pověstný Augiášův chlév!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012