Letní program s Českými centry v zahraničí

-red- 7 2012 Kultura česky

Letní kulturní program Českých center zve diváky například do Londýna, New Yorku, na Ukrajinu, do Ruska, Německa, Švédska, Belgie, Španělska, Japonska, Nizozemska, Rakouska nebo na Slovensko. Po dobu prázdnin zde návštěvníky čekají filmové festivaly, koncerty a výstavy.

Czech Open 2012 je česká kulturní sezóna v Londýně, která během jara a léta 2012 přináší do čtvrti Islington, kde v době letních Olympijských her sídlí Český dům, bohatou nabídku programů pro veřejnost s aktivním zapojením místních umělců, kulturních institucí, dětí a mládeže, českých výtvarníků, designerů, hudebníků, filmařů a dalších umělců a jejich spolupráce.

Při příležitosti konání výstavy Století dítěte: rosteme s designem v New Yorku, probíhá Interaktivní výstava Orbis Pictus – Studna her (26. 6. - 17. 10. 2012). Galerii Českého centra New York, pro kterou je vytvořená, proměňuje v herní prostor určený dětem i dospělým. Součástí projektu je řada koncertů, workshopů a performancí.

Na Krymu, poloostrově, který leží na jihu Ukrajiny, se uskuteční Jazz Koktebel Festival v rámci, kterého jako speciální událost na Staropramen Czech Open Stage      (29. 8. 2012), vystoupí 4 české kapely. Diváci budou mít možnost seznámit se s tvorbou hudebních kapel Kuzmich Orchestra, Muff, Points a Vojtěch Procházka Trio. Akce se koná za podpory generálního partnera Českých center STAROPRAMENU a Českého centra Kyjev.

V Moskvě byl začátkem měsíce zahájený III. ročník Mezinárodního bienále mladého umění (10. 7. - 12. 8. 2012). Letošní ročník probíhá za české účasti umělkyní Evy Koťátkové a Niky Kupyrové, které byly vybrány v konkurzu, do kterého se přihlásilo 2700 mladých umělců ze 77 zemí.

Evu Koťátkovou představuje také mimo jiné Muzeum ve Witten, německé univerzitní město, v rámci výstavy Šach mat (29.6. - 26. 8. 2012).

Ve Stockholmu se představuje v rámci výstavy Street Smart (13. 6. - 7. 10. 2012) Jan Kaláb (1978), jeden ze zakladatelů české graffiti scény. Jeho práce navazují na tradici české geometrické abstrakce.

V belgickém městě Louvain – La - Neuve proběhne v letních měsících další ročník mezinárodního festivalu graffiti a street artu Kosmopolite Art Tour (30. 7. - 5. 8. 2012), který nabídne širokou škálu aktivit v oblasti pouličního umění (ateliéry, výstavy, kolektivní fresky, atd.). Představí se zde přes padesát pouličních umělců z různých častí světa. Nebude chybět ani český umělec Hanes HANES a jeden z nejstarších českých aktivních tzv. „writers“, Jakub Uksa alias OBIC.

V Madridu zazní koncert Virtuozita a vášeň: od Bacha po Kodályho (31. 7. 2012) v podání nejlepšího violoncellisty své generace Jiřího Bárty, v rámci mezinárodního festivalu klasické hudby Clásicos en Verano. Jiří Bárta na své violoncello vyrobené mistrem J. Gaglianym v roce 1785 zahraje Bachovy Suity a Kodályho Sonaty pro violoncello.

Do Tokia se přesunula putovní výstava Jiří Trnka - Ve službách imaginace (13. 7. - 27. 9. 2012), kterou připravila Česká centra ve spolupráci s kurátorkami Lucií Vlčkovou a Michaelou Mertovou při příležitosti 100. výročí narození tohoto průkopníka českého animovaného filmu. Expozice je doplněná o 22 originálních loutek a filmové projekce. Její součástí a „tokijskou specialitou“ jsou rovněž Trnkovy originální kresby a malby ze soukromé japonské sbírky. Výstava v současné době probíhá v Karlových Varech. Z Tokia dále putuje do Milána, Bukurešti, Budapešti, Berlína, Haagu.

Bratislavští návštěvníci Galérie 19 se od srpna mohou seznámit s dílem Ladislava Nováka (16. 8. - 9. 9. 2012), známého představitele surrealismu. Umělec vešel ve známost též jako autor výtvarné techniky tzv. froasáže.

V Linci se uskuteční rozsáhlá interaktivní výstava Labyrint smyslů u příležitosti slavnostního otevření významného kulturního centra OÖ Kulturquartier. Tato výstava zavede návštěvníky do světa smyslů - zraku, sluchu a čichu. Důležitou součástí výstavy je projekt ORBIS PICTUS aneb… autorů Jiřího a Radany Waldových, pod uměleckým vedením umělce, hudebníka, performera a ilustrátora Petra Nikla.

Více na www.czechcentres.cz

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012