Slet – jaký byl?

Báječný jako všechny slety... začal průvodem od Václavského náměstí přes Národní třídu k Palachovu náměstí a na Staroměstské.
O tomto nezaměnitelném zážitku jsem již napsala asi před týdnem...mám ten průvod z celého sletu nejradši a vždycky ho dojetím probrečím, i když se částečně také připojuji k volání Nazdar a podobně. Člověk je blízko člověku a sdílí s ním jeho radost. A těch člověků bylo! Asi na 15 tisíc!
Ale k programu. Byl bohatý a pestrý. Od rodičů s malými dětmi (nejmladšímu byly dva roky) přes děti předškolní, školní, mládež, až po seniorky a seniory (nejstaršímu bylo 92), ,,chlapáky“.
První programový večer ve vršovickém Edenu, který se z neznámých důvodů nyní jmenuje Synot Tip Aréna (jak originální - máme O2 Aréna, Tipsport Aréna...) byl ve znamení náhlého lijáku. Ale vůbec to cvičencům nebránilo v tom, aby předvedli, co se dlouhou dobu předtím učili. A činili to zjevně s chutí, i když měli vlasy a úbory zmáčené.
Zahajovalo se skladbou pro seniorky a seniory Jen pro ten dnešní den. Autorky pohybu Blanka a Lenka Kosmichovy vybraly jako hudební doprovod směs melodií z českých filmů. To bylo vděčné a příjemné, jakož i pohled na cvičence v bílých halenkách a modrých sukních (či kalhotách-muži), jak dovedli tvořit obrazce na té velké ploše. Stejně mi nejde do hlavy, jak se mohou takhle shodnout lidé z různých míst a z různých zemí!
Následovaly mladší žákyně se skladbou Jonathan a mnoho dalších, které zde nebudu jmenovat, najděte si je na webu! Jsou tam.
Velmi se líbila skladba Chlapáci III, samozřejmě zvláště ženám, které mohly obdivovat svaly, výkony i souhru mužů.
Mně osobně „dostala“ skladba Česká suita. Na hudbu Antonína Dvořáka tančily a cvičily ženy různého věku. Autorky jsou Eva Čiháková, Eva Ornstová-Velínská a Vlasta Třešňáková. Považuji tuto skladbu za skutečně uměleckou část vystoupení, i když nemohu říct, že by se mi jiné skladby nelíbily. Ano, líbily, a moc!
A také se mi líbila (a nejen mně) vystoupení na Staroměstském náměstí a v Tyršově domě na nádvoří, kde v tom děsném horku představovali gymnasté svůj um. Nejvíce jich asi bylo z Dánska. Zajímavé, že je konferenciér je uvedl jako Skákače (což tedy opravdu, klobouk dolů, předvedli), zatímco v Edenu jiný pán uváděl skákání přes švihadla české skupiny jako Rope skipers.
V pátek hlavní program pokračoval s tím, že některé skladby se opakovaly, některé byly jiné. Ženy ze skladby Jen pro ten dnešní den a z České suity mi řekly, že jim ten včerejší déšť vůbec nevadil, že byl teplý...
V pátek odpoledne naopak slunce pražilo. Snažila jsem se dopátrat, co bylo pro ně horší, ale pochopila jsem, že nic, že všechno bylo OK, protože přijeli rádi a rádi na sletu cvičili.
Závěrečný podvečer i večer v Tyršově domě, kde se opět prezentovali různí „skákači“, ale i Sněhurka a sedm trpaslíků a také Bábušky jako čarodějnice z Petrohradu, byl krásnou tečkou za setkáním báječných lidí z celého světa, kteří jsou schopni vytvořit atmosféru sounáležitosti a přátelství.
Jen škoda, že prezident, ačkoliv byl uveden jako záštita pro slet, na zahájení, ani na nic dalšího nepřišel. Česká televize přenášela celý průvod s komentářem a na novém sportovním kanále ČT4 bylo možné se podívat i na hlavní programy. Snad se tam i dají najít v archivu. 150. výročí Sokola tak bylo konečně alespoň prostřednictvím veřejnoprávní televizi oslaveno celkem důstojně.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad