Festival v San Diegu

Nedávno uspořádaly dvě mladé ženy v San Diegu v Kalifornii český a slovenský festival. A naše spolupracovnice paní Marie Dolanská o tom napsala:
Měli pěkný a bohatý program. Paní Anna Hrabčáková (studovala hudbu a tanec) nacvičila několik různých slovenských tanců a všechno bylo bezvadně provedeno, všechno perfektně nacvičeno, že to vypadalo jako balet z Národního divadla. Nepřeháním – byli moc dobří. A zpěvy byly také dobré.
Konzulát Slovenské republiky přispěl na festival dosti velkou částkou dolarů (kolem $ 1000), konzulát ČR nedal nic. Slováci, prostě myslím, více drží pohromadě a jsou lépe organizovaní. Na festival přišlo celkem asi 350 lidí, všechny výdaje byly uhrazeny a ještě zbyl výdělek, který použijí na další podniky.
České školy: Dnes jsem se dozvěděla, že už běží delší dobu česká škola přímo zde ve městě San Diegu. Vyučuje tam Markéta Hančová, má asi 15 dětí, děti se scházejí jednou týdně, příspěvky na každou hodinu jsou dobrovolné.
Ta druhá škola začne až od září, má prozatím zapsaných 8 dětí, většinou z rodin, kde otec je Američan a matka Češka nebo Slovenka. Tam je to dražší, každé sezení (1–2 hodiny) stojí $ 10 za dítě, musí se platit aspoň půl semestru dopředu, zameškané hodiny se nevracejí. Až se dozvím více, dám vědět. Myslela jsem, že Vás to bude zajímat. Tam se bude snad vyučovat i slovensky.
Zatím srdečně zdravím.
Marie
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad