Festival v San Diegu

7 2012 Naši ve světě česky

Nedávno uspořádaly dvě mladé ženy v San Diegu v Kalifornii český a slovenský festival. A naše spolupracovnice paní Marie Dolanská o tom napsala:

Měli pěkný a bohatý program. Paní Anna Hrabčáková (studovala hudbu a tanec) nacvičila několik různých slovenských tanců a všechno bylo bezvadně provedeno, všechno perfektně nacvičeno, že to vypadalo jako balet z Národního divadla. Nepřeháním – byli moc dobří. A zpěvy byly také dobré.

Konzulát Slovenské republiky přispěl na festival dosti velkou částkou dolarů (kolem $ 1000), konzulát ČR nedal nic. Slováci, prostě myslím, více drží pohromadě a jsou lépe organizovaní. Na festival přišlo celkem asi 350 lidí, všechny výdaje byly uhrazeny a ještě zbyl výdělek, který použijí na další podniky.

České školy: Dnes jsem se dozvěděla, že už běží delší dobu česká škola přímo zde ve městě San Diegu. Vyučuje tam Markéta Hančová, má asi 15 dětí, děti se scházejí jednou týdně, příspěvky na každou hodinu jsou dobrovolné.

Ta druhá škola začne až od září, má prozatím zapsaných 8 dětí, většinou z rodin, kde otec je Američan a matka Češka nebo Slovenka. Tam je to dražší, každé sezení (1–2 hodiny) stojí $ 10 za dítě, musí se platit aspoň půl semestru dopředu, zameškané hodiny se nevracejí. Až se dozvím více, dám vědět. Myslela jsem, že Vás to bude zajímat. Tam se bude snad vyučovat i slovensky.

Zatím srdečně zdravím.

Marie

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012