Transkulturní zásvětí

Galerie Smečky v Praze představuje velkoformátovými fotografiemi a miniaturními hlavami i novou knihou k nim část z ojedinělé tvorby FRANTIŠKA SKÁLY.
Všestranný umělec (ročník 1956), dosáhl po studiu řezbářství a filmové animace prvních úspěchů jako ilustrátor dětských titulů. Na kontě má přes dvacet titulů, za něž získal mnohá ocenění doma i v zahraničí: například vícekrát Certificate of Honor for Ilustration IBBY mezi lety 1989 – 2010. Nejznámější jsou jeho komiksy Velké putování Vlase a Brady (1989) a fotografický seriál Skutečný příběh Cilka a Lídy (2007). Od osmdesátých let tvoří pozoruhodné objekty, sochy a instalace: představil je na více nežli padesáti samostatných a stopadesáti kolektivních výstavách. Spoluzaložil výtvarnou skupinu Tvrdohlaví, je komturem Řádu Zelené Berušky, skutečným členem tajné organizace B. K. S. Píše poezii, písňové texty pro skupinu Finský barok i vokálně pantomimické trio Tros Sketos, zpívá a hraje na bicí v Malém tanečním orchestru Univerzal Praha. Českou republiku reprezentoval na 45. ročníku bienále v Benátkách (1993) kresbami a objekty z pouti (850 km) do Itálie. Svou tvorbu představil Skála na zatím největší výstavě v Galerii Rudolfinum. Vytvořil filmovou znělku pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Obdržel cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti výtvarného umění. Jako umělec hostoval na univerzitách v Austrálii a v USA, zastoupen je v desítkách veřejných a soukromých sbírkách.
Heandlands je místem ve Spojených státech amerických, k němuž si umělec vytvořil citový vztah. V posledních dvaceti letech se sem vrací: vytváří z mořských řas hlavy.
Před ním či současně s ním zde pobývalo mnoho umělců z různých koutů světa. Původními obyvateli přes pět tisíc let trvajícího území byli indiáni – dnes je zde rezervace s čistou přírodou. Nazývána Františkem Skálou „transkulturním zásvětím“. Podobně na nás může působit i prostor s jeho výstavou: v první otevřené vstupní části Galerie Smečky jsou v rozměrných fotografiích zachycena místa zmíněné krajiny na západním pobřeží USA – jako by evokovala prvotní pocit seznámení se prostorem, do níž vstupujeme poprvé i my. Úzká chodba je spojnicí pro navázání i nalézání vztahu formou umělcových deníků, popisujících zdejší genius loci. Skrze ně poznáváme Pacifik, kde se od prehistorie setkávají živly. Také magickou řasu Kelp, „jejíž klubka černých hadic zakončených hlavami vyvrhuje oceán na pláže poblíž San Francisca.“ (z textu tiskové zprávy). Vstupem do zšeřelé místnosti se ocitáme jako by v jiném čase i dimenzi. Ve schránkách je tu dvacet čtyři hlaviček, jež můžeme vnímat přes zvětšovací skla i s jejich jemnými stíny i se všemi detaily tváří, ojedinělých v jejich jemnosti i ve výrazu, v poloze. František Skála se naučil profesi této techniky plastické chirurgie, která se vymyká jakémukoliv sochařskému či jinému výtvarnému postupu – je založena na autorově umu modelovat tvar hlavy zevnitř duté řasy. Poté organickým utvářením této formy růstovým procesem, kde důležitou roli hraje čas, se z kelpu vytvořené dílo po několika týdnech srazí – zmenší a ztvrdne. Velikost i výraz zůstanou pro vždy neměnný. V jakoby spících či snících tvářích se tak odráží veškerá lidská kultura: jejich fyziognomie připomínají nejširší spektrum národů celého světa i všechna malířská a sochařská díla od starověkého Egypta a Číny po Řecko a Afriku.
Výstava Františka Skály Heandlads - Galerie Smečky 18. 4. – 14. 7. 2012.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad