130 let Městské hudby Františka Kmocha

5 2002 Kultura česky
obálka čísla

Kolínská Městská hudba byla založena v roce 1872 rodákem ze Zásmuk u Kolína Františkem Kmochem a již od dob svého vzniku sklízí zasloužené ovace nejenom v Čechách, ale i za hranicemi. Z velkého množství vystoupení, koncertů a zájezdů jmenujeme alespoň zájezdy z nedávné minulosti do Anglie (1990), do Itálie (1991), Kanadu a USA (1993). V roce 1991 navázala Městská hudba Františka Kmocha spolupráci s obnoveným Sokolem a proto i její současná uniforma vychází z tradice sokolských krojů.

Široký repertoár tohoto hudebního tělesa zahrnuje kromě skladeb jeho zakladatele Františka Kmocha a skladeb dalších velikánů české dechovky Karla Vacka, Jaromíra Vejvody a Josefa Poncara také skladby Julia Fučíka a transkripce operních a operetních předeher a árií Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Franze Lehára a dalších. Po řadě gramofonových desek vydala Městská hudba Františka Kmocha pod taktovkou dirigenta Josefa Maršíka CD s nahrávkami pochodů Františka Kmocha a ke svému 130.výročí pod taktovkou svého nynějšího kapelníka Petra Stříšky vyšlo další CD, na kterém vedle skladeb Františka Kmocha jsou i skladby dalších význačných osobností české hudby.

V současné době se podílí Městská hudba Františka Kmocha na přípravě a organizačním zabezpečení 90.výročí úmrtí Františka Kmocha (pietní akt u jeho hrobu 25.dubna 2002) a na 130. výročí Městské hudby Františka Kmocha (slavnostní koncert v kolínském Městském divadle 11.května 2002). Vyvrcholením letošní činnosti je její účast na přípravě a konání 40.mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín 2002 (14.-16.června 2002). Příznivci Městské hudby Františka Kmocha budou mít možnost setkat se s jubilujícím orchestrem pak ještě na 6.mezinárodním festivalu "Hraj muziko hraj" v Praze na Výstavišti Praha (29.-30. Června 2002). Organizátoři koncertů Městské hudby Františka Kmocha připravují letos ještě další vystoupení v Rakousku a SRN.

Miloš Glos

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012