Ladislav Pohrobek

Mladík, který nemohl ukázat, je-li velkým
narozen 12. února 1440 v Komárně
zemřel 23. listopadu 1457 v Praze
Když se syn Albrechta V., zetě „lišky ryšavé“ Zikmunda a jeho dcery, vnučky Karla IV. , narodil, vstoupil na svět jako poznamenaný neštěstím, že otec mu zemřel dřív, než maličký Ladislav spatřil světlo světa. A tak je dnes mladičký český král nazýván Pohrobkem. Se vztahem k češství to neměl právě jednoduché, protože jeho přemyslovské krve měl jen malou stopu, přesně jednu šestnáctinu.
Historie jej líčí jako velmi pohledného mladíka se zlatými, dlouhými, kadeřavými vlasy, středně vysokého s údajnými 172 centimetry. Jeho černé oči s výrazným nosem musely působit i na četné dvorní dámy tak, že rády podléhaly jinochovu šarmu. Také věčná grimasa společenského úsměvu mu jistě přidávala na přitažlivosti, třebaže jeho růžová tvář bývá označována výrazem „Mladý stařec“. Tohle ale ženy lačné pomilování s královským synkem spíš přitahovalo, takže mladý adept kralování myslel asi častěji na milování než na panování a brzy si zvykl na rozkošnický způsob dvorského života. A protože ztratil již před narozením otce a v devíti letech i matku, neměl nad sebou ten patřičný dohled a žil podle toho a podle dvorské etikety, která jistě tolerovala trochu výstřední milostný život budoucího vládce ve střední Evropě.
Když přijížděl do Prahy, byl vítán jako naděje příštích lepších časů, protože našimi zeměmi ještě zmítaly porevoluční nejistoty. Mladý král Ladislav byl uprostřed příprav na svatbu s francouzskou princeznou znenadání přepaden slabostí a netrvalo ani čtyři dny, když se rozhodlo, že život králův je prohrán. Černé skvrny v obličeji i na těle nedávaly naději na život a zbožný, byť hodně lehkovážný mladík náhle skonal. Jeho smrt bývala po dlouhé roky neprávem přisuzována osobám z okruhu Jiřího z Poděbrad, který po tomto dočasném králi nastoupil na uvolněný český trůn. Zvláště nečeské kruhy po dlouhé doby podezíraly z této údajné královraždy české skupiny, brojící proti legitimnímu nástupu víceméně habsburského potomka někdejšího českého krále, Otce vlasti. Antropolog Emanuel Vlček po staletích stanovil s konečnou platností příčinu smrti Ladislava Pohrobka, když po pečlivé a seriózní analýze uvedl, že příčinou smrti byla zhoubná krevní choroba typu leukemie, která již přešla do nádorové fáze. Tolik kompetentní závěr vědecké studie odborníka světového věhlasu z 80. let (minulého století?).
Královská hrobka v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě ukrývá vedle krále Karla IV. a dalších postav českých dějin i ostatky někdejšího mladistvého krále Ladislava Pohrobka, který nemohl ukázat, stane-li se dědicem velké a slavné historie českého národa.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad