Pavel Novák a skupina VOX opět spolu

7-8 2002 Kultura česky
obálka čísla

Téměř celý večer, sváteční středu 8.5.2002, zpíval pro hosty přerovské tenisové haly a své posluchače Pavel Novák. Květen letošního roku připomenul neuvěřitelných 40 let, které uplynuly od okamžiku, kdy původně československý zpěvák a významný přerovský rodák vstoupil na prkna, která pro umělce znamenají svět. Uvádět přehled umístění čelního interpreta české pop-music v žebříčcích popularity je v tuto chvíli zbytečné, neboť on sám i jeho kvality resp. úspěchy jsou velmi dobře známé širokému okruhu příznivců a posluchačů. Chceme-li jeho tvorbu přiblížit mluvou statistiky je možné říci, že za svou dosavadní uměleckou kariéru vydal v tuzemsku i zahraničí 200 SP a 12 LP, 7 CD pro dospělé posluchače, 7 kazet a CD pro děti. Napsal 4 knihy, 503 autorských skladeb, téměř 1 100 pěveckých textů a nazpíval více jak 1 500 písní domácích i zahraničních autorů.

Druhá část slavnostního pořadu byla vyhrazena pro další oslavence. Jsou to členové hudební skupiny VOX. V září minulého roku jste si s nimi mohli připomenout 35.výročí, které již uplynulo od vzniku jejich formace. Od prvopočátku příslušníci tohoto seskupení hráli převážně původní českou tvorbu, doplněnou o interpretace skladeb oblíbených hudebních skupin Creedence Clearwater Revival a Beatles. Na počátku podzimu roku 1966 začali hudebníci této kapely doprovázet Pavla Nováka na koncertních vystoupeních. Je to kapela, se kterou Pavel Novák získal mnohá ocenění. V 70-tých a následujících letech výrazným způsobem ovlivnili mládež a kulturní dění na Přerovsku, v Severomoravském kraji a celém Československu. Spolupráce skupiny VOX s předním československým interpretem trvala téměř půl druhého desetiletí. Když většina jeho členů nastoupila civilní zaměstnání a ukončila profesionální kariéru, tak se hudební činnosti nevěnovala ani amatérsky. Od té doby uplynulo téměř 19 roků a tak se záměrem touhy oslavit výročí vystoupením, skupina VOX ve své nejslavnější sestavě, rozhodla obnovit svou kariéru a dva měsíce před slavnostním koncertem pilně zkoušela. Obě výročí se spojila a v rámci vzpomínek na počátky a původní tvorbu umělců se slavnostní galapředstavení, připomnělo pamětníkům a současné populaci hudební kulturu 70-tých a 80-tých let. Přerovskému publiku se skupina VOX představila v tomto složení:

Vladislav PEŠKA -- basová kytara, Rudolf NEULS, jr. -- bicí nástroje, Ivan BARBOŘÍK -- klávesové nástroje, Miroslav KOLBA -- sólová kytara, Dušan MILLONIG -- doprovodná kytara, zpěv, Zdeněk SLIVEČKA -- dechové nástroje, zpěv

PAVEL NOVÁK i skupina VOX, měli v dobách svého společného vystupování pevné a čelní místo na československé hudební scéně. Sporadické výstupy v cizině, nebyly známkou nezájmu nebo slabé úrovně, ale diskriminujícího a nesmyslného systému výběru vhodných hudebních reprezentantů tehdejšího režimu. Proto je také možné nahlas vyslovit domněnku, že kdyby byla jiná doba, vystoupení VOXU by zcela určitě překročila hranice východního bloku.

V posledních letech Pavel Novák jezdí po světě zpívat našim krajanům. Velký úspěch slavil například před časem v Austrálii. Po návratu napsal knížku Jak jsem zpíval klokanům. Také zpíval Čechům a jejich přátelům v Kanadě, USA a v různých státech Evropy.

Na podzim roku 2000 absolvoval dvě operace zhoubného nádoru. Opět událost zaznamenal ve čtivé knize s názvem I smrt se bojí.

Pavel Novák, který začínal před 40 lety vystupovat jako zpívající učitel tělocviku, je dnes několikanásobným dědečkem, ale srdce mu zůstalo mladé. Svými písničkami rozdává radost dětem i dospělým.

Vladimír Ondrouch, ES

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012