Fotografie i obrazy v galerii Rudolfinum
Shirana Ahanbazi – nepřehlédnutelná osobnost současné fotografie. Inspirována zátiším květin a přírodnin holandské malby 17. století vytváří v kombinaci s vlastními fotografiemi portrétů a krajin barevná a černobílá zátiší geometrických útvarů a předmětů. Motivují ji i dějiny výtvarného umění, aniž podléhá sentimentu. Hraje si s „barvami, subjektivností a touhou po nekonečnu“, aniž je romantická. Do podvědomí veřejnosti vešla fotografickým souborem Dobrá slova, když se v letech 1998 – 2003 vracela do své vlasti: Iránu. Zachytila důvěrně známé prostředí již s určitým odstupem, elegancí, nenuceností a současně se závažností i obrazovou průzračností – ve struktuře domoviny. Stejně tak soubory s mnoha jiných míst světa, například Painted Desert, Mir.
TAKŽE ZNOVA (Malá galerie Rudolfina) čítá osmnáct fotografií a maleb autorky. Fotografické zátiší je tradiční technikou malby reklamy na fasádu domu zachyceno na plátno. Nefotografickou technikou je i ručně tkaný koberec na zakázku. Umělkyně namísto kulturních tradic rodné země užívá tzv. posunutého obrazového kódu k formulaci toho, v jakých intencích se pohybuje svým uvažováním o možnosti „zobrazení fotografického obrazu“. Umělkyně se najít odpovědi na otázky, například je-li pravdivější snímek černobílý či barevný, je-li přenesení zachycené tváře do struktury látky ústupovou cestou od reality k abstrakci či jde o překódování fotografického zrna, je-li její fotografie protestem či cestou k osvobození od služebnosti reprodukce, je-li zachycení foto momentu jedinečné a hodné úžasu či je pomíjivé.
Teoretici a kritici nešetří úvahami o autorčině barvitém vnitřním světě a pohledu, hlubokém osobním vztahu k místu, odkud odešla a k místu, kde žije nyní. Její poslední díla se posunula k motivům univerzálním, abstraktnějším, intimnějším. Zpodobňováním okolního světa nám dříve ukazovala svou mentální stránku. Dnes abstraktně kosmickými foto-obrazy předkládá otázky našich životů v reálném světě.
DOLY / HUTĚ – devadesát pět černobílých fotografií Bernda a Hilly Becherových.
Patří mezi nejvýznamnější představitele německé poválečné fotografie. Nejen kvůli monumentálnímu dílu, ale i díky mimořádnému světovému úspěchu žáků düsseldorfské fotografické školy, kterou založili. Jako průkopníci konceptuální fotografie ovlivnili několik generací německých fotografů. Spolupráce obou se datuje od roku 1957: spojila je fascinace svébytným tvarem technických objektů a staveb. Historiografický přístup a snaha uchovat v paměti mizející formy se vyvinul později. Becherovi se obraceli k předválečné tradici, inspirovali se také sociálními tématy 20. a 30. let, zejména pak meziválečnými avantgardními směry „nové věcnosti“. Objekty, které se jim podařilo povýšit na autonomní estetické objekty, připomínají průčelí středověkých katedrál, dojem ještě umocňuje charakteristická strohost a chladná dokumentárnost snímků. Střízlivost je základem objektivního přístupu k námětu ve snaze o co nejobšírnější a nejobjektivnější svědectví. Proto se jim podařilo Řadou přísných pravidel, podmiňujících sestavení série objektů a motivů, se jim zdařil určitý typologický systém: objekty seřadili do jakési síťové linky – se zvýrazněním individuálních prvků u budov stejných funkcí.
Vystavený soubor tzv. industriálních krajin je určitým typem černobílých obrazů.
Nejde však o zobrazení architektonických děl, ale o situování provozu těžkého průmyslu v urbánním a krajinném kontextu. Základem vystavené kolekce jsou díla objektů z Porúří. Pro umělce od počátku šedesátých let silné téma. Jím sledovali zobrazování areálů do nejmenších podrobností, například dolů Hannover v Bochumi, Zollern v Dormundu či Concordia v Oberhausenu. Doplňují je snímky z oblasti kolem města Seigen v Severním Porýní-Vestfálsku, z Velké Britanie, Francie, USA. V souladu se záměrem obou umělců – vyvstal v porovnání pohledů plně jazyk industriální architektury, jak se v průběhu plného století vyvíjel bez ohledu na regionální či státní hranice.
Entuziasmus, s nímž Becherovi naplňují svůj koncept, dokládají nejlépe jejich vlastní slova: „Vzrušení, které pro nás toto téma představuje, spočívá ve skutečnosti, že se stavby s principiálně stejnou funkcí vyskytují v tak rozličných formách.“
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad