John le Carré - Jeden musí z kola ven
„Cirkus“ je krycí jméno pro britskou špionážní službu. Před třiceti lety se do jejího centra vetřel špion, pracující pro Moskvu. Všichni vědí, že existuje. Nikdo neví, kdo to je – možná nejbližší spolupracovník nebo letitý přítel...
John de Carré patří k nejlepším autorům špionážním románů. Prostředí zná dokonale, protože sám byl spolupracovníkem britské rozvědky pět let. Takže když čtete román, budete zpočátku zmateni prolínáním prostředí, času i změnami jmen. Pak se zakousnete a čtete a čtete.
Kdo je George Smiley? Teď ten nejdůležitější, protože pod jeho velením (nebo dohledem nebo jen přihlížením) se hledá nepřítel. V době studené války nebezpečný „krtek“, protože mohl prozrazovat Moskvě tajemství celého západního světa. Smiley prohledává letité materiály – a když se k něčemu nemůže dostat oficiálně, tak si to „vypůjčí“. Je jediným, komu v tomto příběhu věříte, protože jinak byste se v té změti informací ztratili.
Smileyho pátrání se dotýká i socialistického Československa. Tady je např. generál Ševčík, kterému v roce l968 zabili přítelkyni. Po léta dělal kariéru, aby se jednou mohl pomstít. Stal se jedním ze sítě „živých identit“.
Román mapuje dění v celé Evropě – podrazy, přátelství, nenávist i slabosti lidí v regionálních sítích. Až se prokoušete 380 stránkami textu, budete rádi, že se živíte jako obyčejní lidé, že rána se probouzíte doma a domů večer přicházíte. Špioni stejně samozřejmě jezdí po světě – ale hrozí jim vězení nebo smrt, dávají všanc i své rodiny a přátele. Ale v bezpečí domova se o tomto propletenci krásně čte.
A taky se můžete jít podívat na film, který byl podle této předlohy natočen.
Vydala MLADÁ FRONTA
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad