John le Carré - Jeden musí z kola ven

-šeb- 3 2012 Knihy česky

„Cirkus“ je krycí jméno pro britskou špionážní službu. Před třiceti lety se do jejího centra vetřel špion, pracující pro Moskvu. Všichni vědí, že existuje. Nikdo neví, kdo to je – možná nejbližší spolupracovník nebo letitý přítel...

John de Carré patří k nejlepším autorům špionážním románů. Prostředí zná dokonale, protože sám byl spolupracovníkem britské rozvědky pět let. Takže když čtete román, budete zpočátku zmateni prolínáním prostředí, času i změnami jmen. Pak se zakousnete a čtete a čtete.

Kdo je George Smiley? Teď ten nejdůležitější, protože pod jeho velením (nebo dohledem nebo jen přihlížením) se hledá nepřítel. V době studené války nebezpečný „krtek“, protože mohl prozrazovat Moskvě tajemství celého západního světa. Smiley prohledává letité materiály – a když se k něčemu nemůže dostat oficiálně, tak si to „vypůjčí“. Je jediným, komu v tomto příběhu věříte, protože jinak byste se v té změti informací ztratili.

Smileyho pátrání se dotýká i socialistického Československa. Tady je např. generál Ševčík, kterému v roce l968 zabili přítelkyni. Po léta dělal kariéru, aby se jednou mohl pomstít. Stal se jedním ze sítě „živých identit“.

Román mapuje dění v celé Evropě – podrazy, přátelství, nenávist i slabosti lidí v regionálních sítích. Až se prokoušete 380 stránkami textu, budete rádi, že se živíte jako obyčejní lidé, že rána se probouzíte doma a domů večer přicházíte. Špioni stejně samozřejmě jezdí po světě – ale hrozí jim vězení nebo smrt, dávají všanc i své rodiny a přátele. Ale v bezpečí domova se o tomto propletenci krásně čte.

A taky se můžete jít podívat na film, který byl podle této předlohy natočen.

Vydala MLADÁ FRONTA

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012