Jaroslav Šonský v Českém rozhlase – Vltava

3 2012 MČK česky
J. Šonský se svojí francouzskou pianistkou Sylvaine Wiart

Dne 1. dubna bude houslový virtuos, čestný člen MČK, hostem v odpoledním, velmi oblíbeném rozhlasovém pořadu Telefonotéka. ČRO Vltava jej uvede od 16.30 do 17.45 hodin.

Český houslový virtuos a pedagog Jaroslav Šonský žije od roku 1975 ve Švédsku.

V posledních několika letech ale švédský Norrköping střídá s Prahou. Ptáte-li se na jeho životní krédo, odpověd´ zní: Hudba je mým náboženstvím. Ostatně tak zněl i titulek našeho rozhovoru pro Český dialog v roce 2009. Tehdy Jaroslav Šonský do České republiky přivezl na turné celý symfonický orchestr ze Švédska (bylo to v době švédského předsednictví EU).

V duchu svého kréda, ale i ve jménu české kultury vůbec, pracuje dlouhodobě ve prospěch obou těchto zemí - nejen na hudebních pódiích, ale také jako iniciátor a výkonný manažer řady kulturních projektů ve Švédsku i v ČR. V roce 2003 byly jeho nezištné aktivity oceněny udělením čestné ceny Gratias Agit z rukou ministra zahraničí ČR. Nikdy nezapomene na dva z dlouhé řady svých koncertů: Ve Stockholmu hrál pro švédského krále Gustava Adolfa a v Německu pro tři prezidenty - Weiszäckera, Raua a Václava Havla při poslední návštěvě českého prezidenta v této roli.

V rozhlasovém pořadu bude jistě také řeč i o natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku, jehož se Jaroslav Šonský stal aktérem. Producentem filmu je právě náš Mezinárodní český klub. Film, který jste mohli již shlédnout v ČT, doprovodil J. Šonský symbolicky mj. i svojí interpretací Smetanovy skladby Z domoviny.

Bytostnou potřebou umělce je harmonie a porozumění mezi lidmi. Jak se s těmito ideály žije na severu, jaká je vlastně severská hudba a kultura vůbec, a proč se najednou z potomka místo hudebníka, jak by se slušelo, stane pilot? Poslechněte si na ČRO 3 –Vltava dne 1. 4. od 16.30.


Pořad je s hudební soutěží pro posluchače, kteří budou moci zavolat do studia na telefon 221 553 223. Zároveň můžete sledovat vysílání s hostem také na internetu na www.vltava.rozhlas.cz Záznam pořadu bude možné si poslechnout tamtéž (podle názvu pořadu a data vysílání).


Kromě tohoto pořadu bude v dubnu Jaroslav Šonský také hostem besedy v Jonáš klubu (klub přátel divadla Semafor s mnohaletou tradicí). Již nyní zve ale v Praze své posluchače také na dva květnové koncerty: Dne 8. 5. v historickém kostele sv. Petra a Pavla v Praze 8 –Bohnicích a také dne 9. 5. na Chodovské tvrzi, v Praze 4.

Foto: Na snímku Jaroslav Šonský se svojí francouzskou pianistkou Sylvaine Wiart.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012