19. Mezinárodní filmový festival Praha – FEBIOFEST 2012

HK 3 2012 Kultura česky

Febiofest byl založen v roce 1993 nezávislou filmovou a televizní společností FEBIO. Během posledních patnácti let se proměnil v největší nesoutěžní filmový festival v České republice. Letošní festival se koná od 22. března – 30. března 2012 v kinech Cinestar Anděl a v kině Ponrepo, následně v dalších šesti krajských městech. Každý rok se na Febiofestu promítá kolem 200 filmů pro více než 130 000 diváků z České a Slovenské republiky.

Program FEBIOFESTU (www.febiofest.cz) přináší domácímu publiku to nejlepší z posledního roku včetně distribučních premiér, retrospektiv a profilů. Objevuje také nová teritoria a neznámé filmaře, přináší sekci věnovanou gay a lesbickým filmům, dětským snímkům (Febiofest Junior Festival) a také experimentálnímu filmu.

Letos poprvé se v programu objevila nová sekce Svět ve 3D, která chce divákovi přinést filmy natočené technologií 3D.

Febiofestival uděluje každoročně na základě hlasování českých filmových kritiků prestižní cenu české kritiky KRISTIÁN, a to ve třech kategoriích: hraný film, dokumentární film a animovaný film. K těmto cenám festival v roce 2000 přidal také cenu za celoživotní dílo. Nanni Moretti, italský herec a režisér a Sandrine Bonnaire, legendární francouzská herečka a Agnieszka Holland, slavná režisérka polského původu převezmou cenu Kristiána za přínos světové kinematografie. V rámci zahájení budou předány Ceny Jaromila Jireše.

Grand Prix festivalu předá za celou porotu (složenou z 33 diváků nejrůznějšího věku, povolání a koutů České republiky) čestný předseda Miroslav Ondříček, legendární kameraman. Kino Ponrepo bude patřit 14 filmům nejstaršího žijícího českého režiséra Jiřího Krejčíka.

Každý večer se Febiofest mění na oblíbený FEBIOFEST MUSIC FESTIVAL, doprovodný hudební festival, na kterém můžete slyšet world music, jazz, blues, avantgardu nebo alternativní rock a to v podzemních garážích festivalového centra, multiplexu CineStar.

Prodej vstupenek probíhá v Cinestaru Anděl a v kině Ponrepo. Online předprodej do Cinestaru na febio.cinestar.cz

Záštitu nad celým 19. Mezinárodním filmovým festivalem převzali ministryně kultury České republiky Alena Hanáková a Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012