Znovu za českými indiány do Paraguaye

Aneb o potomcích cestovatele A. V. Friče a o činnosti sdružení Checomacoco.
Yvonna Fričová, která byla hostem dalších Hovorů bez hranic dne 19.3., používá ve svých přednáškách doprovozených velezajímavými fotografiemi, termín „světelné obrazy“. Tento termín zavedl pro svoje fotografie před 100 lety cestovatel Alberto Vojtěch Frič, mj. také průkopník promítání diapozitivů. Na svých cestách po Jižní Americe mezi paraquayskými indiány zanechal dceru Hermínii (o jejímž narození pravděpodobně ani nevěděl). A o její existenci se nevědělo téměř nic až do roku 2 000 ani v Česku.
Příbuzní z české linie rodiny, synovec Pavel Frič a jeho žena Yvonna, pečlivě střeží a rozvíjejí nejen vědecký a literární odkaz slavného cestovatele, ale sami na jeho aktivity navázali úctyhodným způsobem. Přimělo je k tomu právě setkání s druhou „větví“ Fričovy rodiny, s potomky jeho indiánské dcery.
„Objevili jsme v Paraguayi vzdálenou indiánskou rodinu a spolu dalšími podporujeme z ČR oblast, kde žije na 200 indiánů s českými kořeny“, vypráví. Čamakové byli ještě před 100 lety, kdy k nim poprvé přišel český cestovatel A. V. Frič, "divocí" indiáni migrující Gran Chakem jako lovci a sběrači.
Alberto Vojtěch Frič, který u nich několikrát delší dobu pobýval, zde zanechal dceru Herminii, již zplodil s indiánskou dívkou Lorai. Potomci Herminie spolu s dalšími indiány kmene Čamakoků byli postupně vytlačeni ze svých tradičních území farmáři, kteří zabírají půdu a přeměňují ji v soukromé pozemky pro zemědělské podnikání. Také indiáni dnes nevidí jinou možnost přežití, než jako paraguayští zemědělci, ale na rozdíl od bělochů nemají v tom ohledu žádné zkušenosti, znalosti, ani prostředky, kterými by mohli zemědělskou činnost začít financovat. Jediné, co mají, je půda.
V této pusté oblasti není žádná pracovní příležitost, žádná výroba, není komu poskytovat služby apod. Sdružení Checomacoco z České republiky se snaží napomoci indiánům, kteří mají zájem pracovat a nečekat jen na sociální podpory, uživit se v místě, aby nemuseli odcházet za podřadnou prací a ubohou existencí do města. Umožňuje mladým studovat, pomáhá se zajištěním lékařské péče v oblasti.
Tolik Yvonna Fričová.
Nutné je dodat, že po přednášce manželů Fričových máte jasno a je nutné jen obdivovat, kolik energie a úsilí zjevně vkládají (spolu s ostatními členy sdružení Chamacoco) do své činnosti, která za 8 návštěv v Praquayi již nese zřetelné ovoce. Jsou tu, díky jejich úsilí, vystudovaní indiánští potomci, další studují na různých školách. Byla opravena zdravotní stanice v obci, s českou pomocí nakoupeno stádo krav, které se úspěšně rozmnožuje a je svými indiánskými majiteli vzorně opečováváno. Byl založen fond na nutnou zdravotní péči v krizových situacích pro obyvatele obce..podařilo se i mnoho jiného. Vše je zdokumentováno na pěkných webových stránkách sdružení. Podívejte se sami, a máte-li chuť, pomozte i vy.
A my se těšíme na další informace od manželů Fričových. Na návštěvu České republiky se totiž s pomocí sdružení nyní chystá Fričův nejstarší vnuk - indián Rodolfo, zdatný písmák, kterému v ČR vyjde na podzim kniha.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad