Výstava strojů v Plzni
V Plzni je k vidění výstava "běžných i neobyčejných" strojů z 19. století Nejvýznamnějším muzejním ústavem západních Čech a zároveň i střediskem výzkumných prácí v řadě vědních oborů je Západočeské muzeum v Plzni. S více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti patří u nás k předním muzejním institucím. Vedle stálých expozic nabízí také nejrůzněji zaměřené výstavy tématické, mající často charakter nadregionální. K takovým patří před několika dny zahájená výstava "Člověk a stroj" jako součásti 32. ročníku plzeňského mezioborového symposia k problematice 19. století v českých zemích v rámci již tradičního festivalu Smetanovské dny (pořádaného od roku 1981). V roce 1912 se na Střeleckém ostrově v Praze konala národní výstava vynálezů moderní techniky. Měla představit stav techniky na přelomu 19. a 20. století jako výsledek tvůrčí představivosti a vzdělanosti několika minulých generací. Neznámý autor tehdy umístil na pozvánku jako znaky úspěšnosti a technického pokroku kouřící komíny (!), dvouplošník v oblacích, zářící městské osvětlení a automobil. Po sto letech se k tématu vztahu člověka a stroje v české kultuře 19. století opět vrací plzeňská expozice. Není to náhoda - podnikatelský rozmach v tomto období, dnes již nikde neviděná řemeslná zručnost, vtipné stavby a dokonalé stroje s jednoduchým provozem - to vše díky mnohdy nadčasové technické koncepci a prvku hospodárnosti - to vše vedlo k tomu, že byl člověk stále více obklopován nejrůznějšími stroji a zařízeními. K jakým účelům tehdy lidem sloužily, jak se vyvíjely a zdokonalovaly, jak pracovaly a jak se s nimi zacházelo, čím byly některé zvláštní a výjimečné - to vše i další pohledy na stroje běžné i obyčejné se pokouší ukázat právě tato výstava v hlavním výstavním sále Západočeského muzea v Plzni, která potrvá do 17. června letošního roku.
První část výstavy je věnována prostředkům a způsobům seznamování člověka se strojním zařízením prostřednictvím školních pomůcek či odborné literatury, vybraných z fondů bývalého Uměleckoprůmyslového muzea v Plzni. Vedle stěžejního díla profesora na pražské polytechnice a zakladatele českého technického školství Františka Josefa Gerstnera "Handbuch der Mechanik" (vydaného v letech 1831 až 1834 a sloužícího po téměř celé 19. století jako nejúplnější učebnice mechaniky tuhých těles) jsou zde představeny dobové příručky a ilustrované návody ke stavbě a použití strojů. V této souvislosti je poukázáno na vztah stroje a řemeslníka a na vliv strojní výroby na umělecko-řemeslnou tvorbu.
Další část seznamuje nedříve obecně se stavem podnikání v Plzni, která se ve druhé polovině 19. století stává prudce se rozvíjejícím výrobním centrem, předstihujícím v této době ostatní česká města. Vznikla zde řada strojírenských, potravinářských a papírenských podniků, zejména největší plzeňský průmyslový komplex - Škodovy závody s proslulou zbrojovkou (ocelové odlitky pro stavbu námořních lodí, lodní a pozemní děla velkých ráží). Zajímavá je také připomínka továrny na vozy, kočáry a karoserie Václav Brožík a syn, exkluzivního dodavatele kočárů pro vídeňský dvůr s titulem propůjčeným majitelům císařem Františkem Josefem I. Vedle vyobrazení vůbec první lokomotivy plzeňské dráhy v měřítku 1:1, první plzeňské tramvaje včetně jejich konduktérů a prvního plzeňského automobilu (ve vlastnictví právě V. Brožíka) najdeme model parního stroje a rozvodu páry, tkalcovského stavu, mlýna a vodní pily, dřevěné pračky i stroje sportovní - dřevěné kolo a vysoké kolo chlapecké. Připomenuty jsou i další vynálezy 19. století - psací, počítací i hrací stroje k "potěše ucha" (orchestrion značky Lumír) a nejrůznější další stroje a strojky používané v domácnosti.
Zajímavým exponátem je téměř funkční perpetuum mobile, věčný motor, který stačí uvést do chodu a dále bude sám od sebe pracovat. Snahy a jeho sestrojení dokládají dokumenty již od 13. století a trvají dodnes - ačkoliv vědecký výbor Francouzské akademie věd v roce 1775 rozhodl, že již nebude přijímat žádné návrhy na další patenty pro perpetuum mobile slovy "Sestrojení věčného pohybu je absolutně nemožné". Plzeňský vynálezce Jan Rychtařík to však na vědomí nebral.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad