Svatopluk Káš: Kocourkovští učitelé, jejich historie a tvorba
„Byl jsem, myslím, dobrý doktor, ale takových je dost. Byl jsem i slušný muzikant, ale takových a ještě lepších je spousta. Založil jsem ale Kocourkovské učitele a to neudělal nikdo jiný.“ Tato slova svého otce MUDr. Josefa Káše zaznamenal syn MUDr. Stanislav Káš v knížce, věnované ojedinělému pěveckému sdružení, u jehož zrodu stálo už v roce 1914 několik septimánů a oktavánů gymnázia v Rychnově nad Kněžnou a které na scéně populární hudby a zábavy působilo poloprofesionálně od dvacátých až padesátých let 20. století. Za tu dobu Pěvecké sdružení učitelů kocourkovských (PSUK) neboli Kocouři absolvovali téměř 1400 vystoupení, z nichž přibližně polovinu v Praze a ostatní v desítkách měst Čech a Moravy a osm také na Slovensku. Po válce při návštěvě britských filmařů je v Praze slyšel režisér Peter Ustinov, moc se mu líbíli a pozval je do Londýna, kde v květnu 1947 v rámci festivalu čs. filmů měli Kocourkovští 24 vystoupení v televizi, v nemocnicích, galeriích, klubech atd.
Přednesem vlastních písní založeným na parodování velkých pěveckých souborů, osobitým zacházením s tvorbou klasiků i s méně vznešenými texty milostnými, trampskými, reklamními apod. nabízeli Kocouři inteligentní, vtipný a vkusný humor. Vnímaví posluchači jej přijímali vděčně a nadšeně. Výtky, jako že jde o znevažování pokladů národní kultury, se objevovaly jen ojediněle. Jedno ze svých populárních čísel, totiž pásmo Z kocourkovských luhův a hájův, předvádějí Kocourkovští učitelé – vyjímečně spolu s Vlastou Burianem – ve filmové veselohře z roku 1940 Katakomby, pro kterou občas sáhne do archivu televize. Zpívají tu třeba: Na tý louce s topoly, když pan Hašler dovolí, v ranní páře při kytáře pásol Jano tri voly, tri voly … Hrál jsem karty na souvrati, měl jsem v ruce betla, z talonu ale dvě esa toho betla spletla … Chodíval k nám chodíval, od berňáku písař, měl na hlavě buřinku, jmenoval se Kebrdle. atd.
Komunistickému režimu po roce 1948 se druh humoru osmi zpívajících pánů ve fraku nezamlouval, nebyl angažovaný a nepodněcoval pracující k budovatelskému úsilí. Také proto Kocouři ukončili veřejné vystupování pražským koncertem konaným 29. září 1949. Ještě v letech 1956-59 se k několika vystoupením na pódiu vrátili, ale to už byl definitivní konec, potom jeden za druhým začali pomalu odcházet – zakládající člen MUDr. Josef Káš jako první už v roce 1960 – na věčnost.
Vydalo nakladatelství Dokořán, 233 stran
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad